Yandex'den Sesli Navigasyon Uygulaması

Yandex bugün Eylül ayının başında duyurduğu sesli navigasyon hizmetini kullanıma sundu. Uygulama trafik yoğunluğunu göz önünde bulundurarak en hızlı rotaları sunuyor ve gidilmek istenen noktaya kadar sesli navigasyon hizmeti verebiliyor. Yandex Navigasyon uygulaması ile ayrıca "nöbetçi eczane" gibi sesli aramalar da yapılabiliyor. Yandex Navigasyon hizmeti gerçek zamanlı trafik bilgilerini de içeriyor ve Türkiye'nin tüm şehirlerinde kullanılabiliyor. Ayrıca uygulama trafik yoğunluğuna göre en hızlı alternatif yolları da önerirken belirttiğiniz hedefe ulaşma sürenizi de gerçekçi bir şekilde hesaplayabiliyor.

Uygulamanın ekranında sağ üst köşede bulunan trafik lambası şeklindeki gösterge sayesinde trafik yoğunluğu 1 ile 10 arasında bir değer alıyor. Sesli navigasyon hizmeti sırasında trafik yoğunluğundaki değişimler bu gösterge sayesinde anlık olarak izlenebiliyor. Gerçek zamanlı trafik bilgileri sayesinde de gidilmek istenen rota üzerindeki trafik yoğunluğunda bir değişiklik olursa otomatik olarak alternatif rotalar da önerilebiliyor.

Yandex.Navi uygulamasını kullanmak da oldukça kolay. Uygulamayı ilk açtığınızda sizden konumunuza erişmek için izin istiyor ve siz izin verdikten sonra haritadaki konumunuz bulunuyor. 

  • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan trafik lambası ikonu sayesinde trafik yoğunluğu 1 ile 10 arasında yoğunluğa göre bir değer alıyor. Burada 1 rakamı trafik yoğunluğunun en az olduğu anı gösterirken, 10 rakamı ise en yoğun olduğu anı gösteriyor. 
  • Ekranın sağında bulunan artı ve eksi butonları ile isterseniz haritaya yaklaşıp uzaklaşabiliyorsunuz.
  • Sağ alt köşede bulunan buton ise o anki konumunuzu haritada daha kolay bulabilmenizi sağlıyor.
  • Ana ekranın sol tarafında bulunan mikrofon butonu ile sesli olarak arama gerçekleştirebiliyorsunuz.
  • Mikrofon butonunun altında bulunan pusula butonu sayesinde de harita konumunuza göre otomatik olarak dönüyor ve bu sayede navigasyon sırasında harita da sizin dönüşlerinizi takip edebiliyor.

Yandex.Navi uygulaması ile isterseniz sık kullandığınız konumları istediğiniz bir isimle favoriler menüsü altına ekleyebiliyorsunuz. Bu sayede aynı yere tekrar gitmek istediğinizde haritada aramak zorunda kalmıyor ve tek dokunuşla kolayca rotanın belirlenmesini sağlayabiliyorsunuz.

Yandex Navigasyon uygulamasını App Store üzerinden iPhone ve iPad'inize indirmek için yandaki linke tıklayabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
5 + 2 = ?