iPhone'da İnternet Kullanımını Ölçün - DataMan

Özellikle internet paketi 4 GB veya 8 GB'lık paketlere göre nispeten daha küçük olan kullanıcılar sürekli olarak paket aşımından korktukları için yoğun internet kullanımı olan işlemlerden kaçınmak istiyorlar. iOS 7 ile birlikte Apple bu konuda bir geliştirme yaparak hangi uygulamanın ne kadar internet kullandığını kolayca görebilmemize olanak sağlamıştı. Biz de bu konuyu "iPhone İnternet Kullanımı" başlıklı yazımızda aktarmıştık. Bu çözüm için her ne kadar oldukça kolay diyebilsek d,e kullanım istatistiklerini her ay sıfırlamanın kolayca unutulabiliyor olması nedeniyle çok da kullanışlı olmadığını söyleyebiliriz. DataMan tam da bu noktada hem basit kullanımı hem de göze hoş gelen tasarımı ile yardımımıza koşuyor.

DataMan'in ücretsiz uygulamasının haricinde Pro ve Enterprise olmak üzere toplam üç uygulaması bulunuyor. Ücretsiz olan DataMan neredeyse tüm kullanıcılar için yeterli olsa da Pro versiyonda hem daha fazla tema hem de daha fazla kullanım seçenekleri bulunuyor. Enterprise seçeneği ise tamamen şirketlere özel olarak tasarlandığı için birden fazla kullanım planı gibi bireysel kullanıcıların ihtiyaç duymadıkları özeliklere sahip. Biz bu yazımızda sadece ücretsiz olarak sunulan DataMan uygulamasını inceleyeceğiz.

DataMan'i kullanmak da ayarlamak da oldukça basit hatta bilmeniz gereken sadece iki şey var;

  • İnternet paketinizin büyüklüğü
  • İnternet paketinizin yenilendiği günden uygulamayı indirdiğiniz zamana kadar yaptığınız internet kullanımı

​DataMan uygulamasını App Store üzerinden iPhone'unuza indirdikten sonra ilk olarak karşılama ekranı ile karşılaşıyorsunuz. Karşılama ekranına Next butonuna dokunarak geçtikten sonra internet paketinizin yenilenme süresini belirtmeniz gerekiyor. Bu ekranda aylık için Monthly, 30 günlük için 30 Days veya haftalık için Weekly seçimini yapabilirsiniz. İnternet paketinizin yenilenme sıklığını da seçtikten sonra yenilenme tarihini girmeniz gerekiyor. Eğer paketiniz her ayın 20'sinde yenileniyorsa bu ekrandan 20 rakamını seçebilirsiniz.

İnternet paketinizin yenilenme süresini de seçtikten sonra internet paketinizin büyüklüğünü seçmeniz gerekiyor. Aylık olarak 2 GB'lık bir internet paketi kullanıyorsanız bu ekranda isterseniz 2048 MB isterseniz de 2 GB seçeneğini seçebilirsiniz. İnternet paketinizin büyüklüğünü de seçtikten sonra son olarak o ana kadar kullandığınız internet miktarını girmeniz gerekmektedir. Uygulamayı ayarladığınız ana kadarki internet kullanımını operatörünüzün bir takip uygulaması varsa bu uygulama sayesinde ya da ay başında iOS 7'nin istatistiklerini sıfırladıysanız bu sayede öğrenebilirsiniz. Kullanım miktarınızı da girdikten sonra uygulama hemen çalışmaya başlıyor ve bu sayede siz de internet kullanımınızı istediğiniz zaman takip edebiliyorsunuz.

DataMan uygulamasını ayarlayıp açtığınızda, eğer paket limitinizden çok fazla kullanmamışsanız, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yeşil renkli bir ekran ile karşılaşıyorsunuz. Ekranın tam ortasında kullanım yüzdenizi görebilir ve bu sayede uygulamayı her açtığınızda ne kadar internet kullanımınızın kaldığını kolayca takip edebilirsiniz. Ayrıca internet kullanımınızı görebildiğiniz bu ekranda paketinizin sıfırlanacağı tarihi de görebiliyor ve buna göre internet kullanımınızı ayarlayabiliyorsunuz. Ekranın en altında ise sol tarafta operatörünüz üzerinden kullandığınız internet miktarınız, sağ tarafında ise kablosuz ağlar ile kullandığınız internet miktarını görebiliyorsunuz. İnternet kullanımınız arttığında ve paketiniz azalmaya başladığında bu yeşil ekran ilk önce turuncu ve son olarak da kırmızı bir renk alıyor ve bu sayede dikkat etmeniz gerektiğini kolayca anlayabiliyorsunuz.

Parmağınızı ekranın sağından soluna doğru kaydırdığınızda ise DataMan'in ayarlarının bulunduğu pencereye ulaşabiliyorsunuz. Ayarlar penceresindeki menüler ve açıklamalarını ise aşağıda bulabilirsiniz.

Data Plan: Paket ayarlarınızı değiştirebilir veya yeni kullanımlar ekleyebilirsiniz.

Usage Alerts: 4 farklı bildirim seçeneği ile internet paketinizin istediğiniz yüzdesel değerlere geldiğinde uyarılmanızı sağlayabilirsiniz.

Theme: DataMan uygulaması için yeni renkler, fontlar veya görünümler satın alabilirsiniz.

Advanced: Kullanım istatistiklerinizi sıfırlayabilirsiniz. Eğer operatörünüz internet paketinizi paylaştığınız zaman bu kullanımlarınızın DataMan tarafından takip edilebilmesine izin vermiyorsa Alternate Tethering özelliğini açabilirsiniz.

Share Screenshot: DataMan'in o anki ekran görüntüsünü paylaşabilirsiniz.

About: DataMan hakkında bilgi alabilirsiniz.

DataMan uygulamasını ücretsiz olarak, DataMan Pro veya şirketler için hazırlanmış olan DataMan Enterprise uygulamalarını ise ücretli olarak yandaki linklere tıklayarak App Store'dan indirebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
7 + 1 = ?