Apple Cihazlarının Ekranları Değişecek mi?

Bugün Kore kaynaklı ETNews tarafından yayınlanan habere göre Apple yeni çıkacak olan cihazlarının ekranlarında ciddi değişiklikler yapmayı planlıyor olabilir. Bu değişikliklerin ise iPhone'ları, iPad'leri ve MacBook'ları kapsaması bekleniyor.

Yayınlanan haberdeki iddialar ise şu şekilde;

  • iPhone'lar 5 inçden daha büyük ekranlara sahip olacaklar.
  • iPad'ler ekran boyutlarına göre giriş seviyesi ve ileri seviye olmak üzere ikiye ayrılacaklar.
  • iPad Mini gelecek sene Retina Display'e geçecek.
  • OLED ekranlar iWatch da dahil olmak üzere tüm Apple aygıtlarında kullanılmaya başlanacak.
  • MacBook'ların LED ekranlarının güç tüketimleri düşecek.
  • Apple Japan Display'i ekranlarının üretimi için kullanmaya devam edecek ancak LG ve Samsung'lar yaptığı anlaşmaların kapsamlarını da genişletecek.

Yayınlanan iddiaların her birini incelediğimizde hem çok mantıklı olanları hem de mantıksız olanları görebiliyoruz. iPhone'ların gelecek sene içinde daha büyük ekranlara sahip olacağı söylentileri zaten uzun bir süredir devam ediyor ancak ekran boyutu hakkında kesin bir bilgi henüz bulunmuyor. iPhone ekranlarının 4.5 inç ile 5 inç arasında olması şu an için en iyi tahmin diyebiliriz.

Apple'ın daha büyük ekranlı iPad üreteceği söylentileri de bir süredir devam ediyor. Hatta birçok kaynak Apple'ın 12 inç veya 13 inç boyutlarında bir iPad üretme aşamasında olduğunu belirtiyor. Ancak Apple'ın ekran boyutlarına göre iPad'leri giriş seviyesi ve ileri seviye olarak sınıflandırmasını beklemiyoruz. Apple iPad'leri giriş veya ileri seviye olarak sınıflandırmaya karar verirse bu sınıflandırmayı büyük olasılıkla iPad'lerin ekran boyutları yerine tıpkı iPhone 5S ve iPhone 5C'de yaptığı gibi donanımsal ve tasarımsal özelliklerine göre sınıflandırmayı seçecektir.

iPad Mini'nin Retina Display'e geçmesi uzun zamandan bu yana bekleniyor. Son gelen haberlere göre Apple'ın tedarik sıkıntıları yaşamasından dolayı Retina iPad Mini 2'nin bu sene mi yoksa gelecek senenin başında mı piyasaya çıkacağı şu an için belirsizliğini korumaya devam ediyor.

OLED ekranlarla ilgili olarak ise yine bir çok söylenti bulunuyor. Bu söylentilerin en güçlülerinden bir tanesinde de Apple'ın iPhone serisinde daha güç tüketimi daha düşük olan OLED ekranları kullanacağı belirtiliyor. Elbette ki Apple'ın daha az güce ihtiyaç duyan bu teknolojiye geçiş yapması giyilebilir teknolojiler konusunda da daha büyük ilerleme kaydetmesini sağlayacaktır.

MacBook serisinde ise her sene hem daha ince ve hafif tasarımlarla karşılaşıyoruz hem de cihazların performansı sürekli artmaya devam ediyor. Bu değişimleri göz önüne aldığımızda daha az güce ihtiyaç duyan ekranlar da değişimin bir parçası olacaklardır. MacBook Pro serilerinde kullanılan Retina Display'in MacBook Air'de hala bulunmamasının nedenini bu teknolojinin çok fazla güce ihtiyaç duyması olarak belirtecek olursak, Apple'ın daha az güce ihtiyaç duyan ekranlar kullanmaya başlamasıyla birlikte MacBook Air serileri de gelecekte Retina Display'e sahip olabilecekler.

Apple'ın ekran üreticilerini artırmaya yönelik adımlar attığını daha önceden de yayınlanan birçok haberden biliyoruz. Ancak Apple'ın özellikle Samsung gibi en büyük rakiplerinden birisiyle bu derecede bir ortaklığa ne kadar sıcak baktığını bilemiyoruz.

Haberde yer alan tüm iddialara bakacak olursak bir kısmının gerçekleşme ihtimaline oldukça yüksek diyebiliriz. Hatta bir kısmını 2014 yılının içinde beklediğimizi de ekleyelim. Ancak özellikle ekran teknolojisi ile ilgili olarak bu kadar radikal değişikliklerin 2014 yılı içinde gerçekleşeceğine şu an için pek ihtimal vermediğimizi de belirtelim.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 7 = ?