Touch ID Nedir? Nasıl Kullanılır?

Touch ID Apple tarafından iPhone 5S ile birlikte kullanıma sunduğu parmak izi okuyucusuna verilen isimdir. Touch ID sayesinde parola gerekmeden cihazınızı açabilir veya iTunes Store üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Touch ID'ye kaydettiğiniz parmak iziniz şifrelenir ve cihazınızın işlemcisinin içinde tutulur. Apple parmak izi bilgilerinizi sunucularına yüklemez veya iCloud ile diğer cihazlarınız arasında senkronize etmez.

Touch ID'yi ayarlamak ve kullanmak oldukça kolaydır ancak her ihtimale karşı Apple sizden bir de parola girmenizi istiyor. 4 basamaklı olan bu parola bir şekilde Touch ID parmak izinizi tanıyamazsa veya arızalanırsa cihazınızı açabilmenizi sağlıyor. Ayrıca cihazınız 48 saat boyunca kullanılmazsa veya yeniden başlatılırsa da Touch ID'yi kullanabilmek için yine bu parolayı girmeniz gerekiyor.

  • Touch ID'ye bir parmak izi tanımlamak için Ayarlar > Genel > Parola ve Parmak İzi menüsüne girin.

  • Parola ve Parmak İzi menüsünden Parmak İzleri seçeneğine dokunun.
  • Parmak İzleri menüsünden Parmak izi ekle... seçeneğine dokunun.
  • Parmak izinizi ayarlamak için ilk olarak parmağınızı Home tuşunun üzerine koyun. Cihazınız titredikten sonra tuştan kaldırın ve daha sonra tekrar koyun. Bu işlemi Touch ID'nin parmağınızı tam olarak tanıyabilmesi için birkaç defa yapmanız gerekiyor. Tanıma işlemi sırasında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir animasyonla süreci takip edebiliyorsunuz.

  • Tanıma işleminin ilk adımı bittikten sonra son olarak bir de cihazınızı normal şekilde tutarken parmağınızı Home tuşunun üzerine koymanız ve tutuş pozisyonunuzu ayarlamanız gerekiyor. Bu işlemin de sonunda Touch ID parmağınızı tam olarak tanımış oluyor.

Touch ID Sık Sorulan Sorular

Apple Touch ID ile parmak izimi saklıyor mu?

Apple Touch ID ile parmak izinizi depolamıyor. Touch ID'nin tanıtımında da söylendiği gibi parmak iziniz cihazınızın işlemcisinde özel bir yerde şifreli olarak tutuluyor ve Apple sunucularına veya iCloud'a yedeklenmiyor.

Cihazımı çaldırırsam parmak izim kötü niyetli kişilerin eline geçer mi?

Cihazınızı çaldırsanız bile parmak izinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi oldukça düşük bir ihtimal. Parmak izinize ait verilen şifrelenerek cihazınızın işlemcisinin içinde tutuluyor ve bu verilerin ters mühendislikle parmak izinize ait gerçek bir resme dönüştürülmesi mümkün değil. Ayrıca iPhone'umu Bul özelliğini kullanıyorsanız istediğiniz anda cihazınızın içindeki tüm bilgileri iCloud ile silebilmeniz de mümkün.

Touch ID'ye sadece bir parmak izi mi tanımlanabiliyor?

Touch ID'ye 5 adete kadar farklı parmak izi tanımlayabilirsiniz ve üstelik bu parmak izlerinin size ait olması da gerekmiyor.

Touch ID'ye aile bireylerimin parmak izlerini de tanımladım ancak şimdi hangi parmak izi kime ait bulamıyorum.

Touch ID'ye tanımlı olan parmak izlerinin kime ait olduğunu bulmanın en kolay yolu, parmak izlerinin gösterildiği ekranda parmağınızı Home tuşunun üzerine koymaktır. Bu ekranda parmağınızı Home tuşunun üzerine koyduğunuzda Touch ID'ye tanımlı olan parmak izi yanıp söner.

Touch ID ile başka uygulamalara girişi engelleyebilir miyim?

Şu an için Touch ID ile sadece cihazınızın kilidini açabilir ve iTunes Store üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Apple ileride uygulama geliştiricilerin de Touch ID'yi kullanmasına izin verirse o zaman çok daha farklı alanlarda parmak izinizi kullanmanız mümkün olacaktır.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
1 + 11 = ?