Denetim Merkezi Nedir? Nasıl Kullanılır?

iOS 7 ile birlikte Denetim Merkezi adı verilen ve iOS cihazlarında bulunan Wi-Fi, Bluetooth gibi ayarların kolayca değiştirilebilmesini sağlayan bir özellik kullanıma sunuldu. Denetim Merkezi sayesinde iOS cihazınızı Uçak Modu'na alabilir, Wi-Fi ve Bluetooth'u açıp katabilir, Rahatsız Etme modunu etkinleştirebilir veya yön kilini aktif hale getirebilirsiniz. Denetim Merkezi ile ayrıca ekran parlaklığını değiştirebilir veya Müzik uygulamasının ayarlarına da kolayca erişebilirsiniz. Denetim Merkezi üzerinden AirDrop ve AirPlay özelliklerine de kolayca ulaşabilir veya en altta bulunan flas, kronometre, hesap makinesi ve kameraya da kolayca erişebilirsiniz.

Denetim Merkezi'ne erişmek için parmağınızı ana ekranların birinde en alttan yukarıya doğru kaydırmanız yeterlidir.

Denetim Merkezi iOS 7'de varsayılan olarak kilit ekranından da ulaşılabilir durumdadır. Eğer kilit ekranındayken Denetim Merkezi'ne erişimi kaldırmak isterseniz Ayarlar > Denetim Merkezi menüsünden aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Kilitli Ekranda Erişim seçeneğini kapatmanız yeterlidir. 

Bazı uygulamalar açıkken de Denetim Merkezi'ne ulaşmanız mümkündür ancak özellikle oyunlar gibi parmak hareketleri ile çok fazla kontrole ihtiyaç duyan uygulamalarda Denetim Merkezi'ni yanlışlık açmanız da mümkündür. İsterseniz aynı ekranda Uygulama İçinden Erişim seçeneğini kapatarak sadece ana ekranda iken Denetim Merkezi'nin açılmasını sağlayabilirsiniz.

AirDrop özelliği sadece iPhone 5 ve üstü, 4. nesil iPad ve üstü, iPad Mini ve 5.nesil iPod Touch ve üstü tarafından desteklenmektedir.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
8 + 6 = ?

Hasan ArsLan -- 5 yıl önce yorumladı.Merhaba Apple ben AirDrop etkinleştirmek istiyorum gelen e-mail projelerimi açılsın istiyorum