iOS 7 Pil Sorunları ve Çözümleri

Bir çok kullanıcı iOS 7'ye geçtikten sonra cihazlarının pilinin daha hızlı tükendiğinden şikayet etmeye başladı. Bu şikayetlerin aslında haklı bir nedeni de var. Apple'ın iOS 7'ye eklediği yeni özellikler ve animasyonlar cihazların pilinin daha hızlı tükenmesine neden oluyor ve bu durum da kullanıcıları zorlayabiliyor. Aşağıda iOS 7 yüklü cihazlarınızın pilinin daha uzun süre dayanmasını sağlayacak birkaç ipucunu bulabilirsiniz.

Hareket ve paralaks efektlerini kapatın

iOS 7 ile birlikte duvar kağıdınızın cihazınızı hareket ettirdiğinizde hafifçe üç boyutluymuş gibi oynadığını farketmişsinizdir. Aslında göze oldukça güzel gelen bu efekt pilinizin daha hızlı tükenmesine neden oluyor. Hareket ve paralaks efektlerini kapatmak için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt menüsünden Hareketi Azalt seçeneğini açık konuma getirin.

iPhone 5S ve sonraki iPhone modellerinde M7 işlemcisi sayesinde muhtemelen bu efektler pil üzerinde çok fazla etkiye sahip olmayacaktır. Ancak iPhone 5S'in öncesinde piyasaya çıkmış olan iPhone'larda bu efektler ana işlemci tarafından yönetildiği için pil tüketimini olumsuz yönde etkilemektedirler.

Hareketli duvar kağıdı kullanmayın

iOS 7 ile birlikte kullanıma sunulan hareketli duvar kağıtları hem renkleri hemde cihazınızı çevirdiğiniz yöne doğru hareket eden küçük balonları ile oldukça güzel görünüyorlar. Ancak cihazınızı sürekli kullanıyorsanız bu duvar kağıtları pil tüketiminizi olumsuz yönde etkileyecektir. Hareketli duvar kağıtlarını kapatarak pilinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Ayarlar > Duvar Kağıtları ve Parlaklık > Duvar Kağıdı Seç > Hareketsiz menülerinden hareketli olmayan bir duvar kağıdı seçenebilirsiniz.

Arkaplanda Uygulama Yenilemeyi kapatın

iOS 7 ile arkaplanda açık olarak bekleyen uygulamalarınız otomatik olarak yenilenir ve sizin onları tekrar açtığınız zaman beklememenizi sağlarlar. Arkaplanda açık bırakılan uygulamalar iOS 6 ve önceki iOS sürümlerinde olduğu gibi donmazlar. iOS 7'nin geliştirilen çoklu görev özellikleri sayesinde uygulamalar sürekli olarak kendilerini güncellerler ve sizin onları tekrar açmanızı beklerler. Bu özellik aslında uygulamalar arasında geçiş yaparken zaman kazandırsa da sunucu bağlantısına ihtiyaç duyan büyük uygulamalar tarafından kullanıldığında oldukça fazla pil tüketimine neden olabilir.

Arkaplanda Uygulama Yenilemeyi kapatmak için Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile menüsünden Arkaplanda Uygulama Yenile seçeneğini kapatabilirsiniz.

Konum Servislerini kapatın

Konum Servisleri düzenli olarak konumunuza ihtiyaç duyan uygulamaları görebileceğiniz bir seçenektir. iOS 7'den önceki iOS sürümlerinde de Konum Servisleri'nde kullanılmaya uygulamaların konumunuzu kullanmasını engelleyerek pil tüketiminden tasarruf etmek mümkündü. iOS 7'de de kullanmadığınız uygulamaların konumunuzu kullanmasını engelleyerek cihazınızın pilinden tasarruf edebilirsiniz.

Otomatik İndirmeler'i kapatın

Otomatik İndirmeler diğer iOS cihazlarınız ile satın aldığınız ücretli veya ücretsiz uygulama ve diğer içeriklerin otomatik olarak tüm cihazlarınıza indirilmesini sağlar. Eğer siz istemeden tüm cihazlarınıza aynı içeriklerin indirilmesini istemiyorsanız veya tek bir iOS cihazı kullanıyorsanız bu özelliği kapatabilirsiniz.

Ayrıca Otomatik İndirmeler başlığı altında bulunan Güncellemeler seçeneği App Store'a cihazınızda yüklü olan bir uygulamanın güncellemesi gelirse bu uygulamanın otomatik olarak güncellenmesini sağlar. App Store'a gelen bir güncellemenin otomatik olarak indirilmesi sizi her seferinde App Store'da yeni bir güncelleme var mı diye bakmaktan kurtarsa da pil tüketimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle Güncellemeler seçeneğini kapatarak pilinizden tasarruf edebilirsiniz.

Otomatik İndirmeler'i kapatmak için Ayarlar > iTunes & App Store > Otomatik İndirmeler menüsünden istediğiniz ayarları gerçekleştirebilirsiniz.

Sık Kullanılan Konumlar'ı kapatın

Sık Kullanılan Konumlar Bildirim Merkezi'nde Bugün görünümü altında size konumunuzla ilgili yararlı bilgiler sunmaya yarar. Örnek olarak bulunduğunuz bölgeden evinize trafik durumunu göz önüne alarak ne kadar sürede ulaşabileceğinizi bu özellik sayesinde görebilirsiniz. Ancak ne yazık ki ülkemizde bu tür bilgiler Apple tarafından sağlanmadığı için bu özelliğin açık kalması pil tüketimizi olumsuz yönde etkilemekten fazla bir işe yaramayacaktır.

Sık Kullanılan Konumlar'ı kapatmak için Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Sistem Servisleri > Sık Kullanılan Konumlar menülerinden Sık Kullanılan Konumlar seçeneğini kapatabilirsiniz.

Arkaplanda çalışan uygulamaları kapatın

Özellikle GPS'i kullanan navigasyon uygulamalarının arkaplanda çalışması pil tüketiminizi olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca fitness uygulamaları gibi sürekli olarak çalışması gereken uygulamalar da pil tüketimini artırırlar. Bu uygulamaları kapatarak pilinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Arkaplanda çalışan uygulamaları kapatmak için Home tuşuna iki defa hızlı bir şekilde basın ve çoklu görev penceresinden istediğiniz uygulamayı parmağınızla tutup yukarıya itin.

Ekran parlaklığını azaltın, Wi-Fi ve Bluetooth'u kapatın

Özellikle Wi-Fi ve Bluetooth'u kapatmak kullanmadığınız zamanlarda cihazınızın sürekli olarak bağlanacak bir cihaz veya ağ aramasını engeller. Bu sayede pil tüketiminizi süşürebilirsiniz. Ayrıca cihazınızın ekran parlaklığını ayarlamak için otomatik parlaklık seçeneğini açık tutmuyorsanız el ile parlaklığı düşürerek de pil tasarrufu sağlayabilirsiiz.

Ekran parlaklığını azaltmak, Wi-Fi ve Bluetooth'u kapatmak için cihazınızın ana ekranlarından birinde parmağınızı ekranın en altından yukarıya doğru kaydırarak Denetim Merkezi'ni açın. Bu pencereden Wi-Fi ve Bletooth'u kapatabilir ya da ekran parlaklığınızı kolayca azaltabilirsiniz. 

iPhone veya diğer iOS cihazlarınızın pil tüketimini azaltmak için daha önceden yayınlamış olduğumuz "iPhone ve iPad'inizin Pilinden Tasaruuf Edin" başlıklı haberimize de göz atabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 4 = ?

Onur Apaydın -- 4 yıl önce yorumladı.Bunlardan sonra telefon 3310 oldu resmen.