iPhone 5S'in İç Yapısı

iExperts'in önceki gün yayınladığı iPhone 5S ve iPhone 5C'nin iç yapısına ait fotoğraflardan sonra dün akşam da iFixit isimli teknoloji sitesi Avustralya'da satışta olan iPhone 5S'in iç yapısına ait fotoğrafları yayınladı. Hem iPhone 5 hem de iPhone 5S'e baktığımızda Touch ID ve birkaç ufak değişiklik dışında iki cihaz arasında çok büyük farklılıklar bulunmuyor.

iPhone 5S'in ön panelinde bulunan ve Touch ID'yi Lightning portuna bağlayan kablo cihazı sökerken oldukça dikkat edilmesi gereken yerlerden bir tanesi gibi görünüyor. iPhone 5S'i sökerken dikkatsizce yapılan bir hareket bu kablonun kolayca zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca iFixit'in belirttiğine göre iPhone 5S'in iPhone 5'e göre biraz daha büyük olan pili de cihaza yapıştırılmak için biraz fazla tutkallanmış gibi görünüyor. Bu durum 1440 mAh'den 1560 mAh'ye artırılan pilin değiştirilmesi gerektiğinde sıkıntı olabilecek düzeyde, ancak zaten pili kullanıcılar değiştiremediği için teknik servisler bu konuda pilin değiştirme zamanı gelene kadar yeterli deneyime ulaşmış olurlar.

Ana karta bakıldığında iFixit tarafından M7 çipi tek olarak bulunamadı. Bunun en büyük nedeni Apple'ın M7'yi A7 işlemcisinin içine gizlemesi gibi görünüyor. Ayrıca iPhone 5S'in ana kartı iPhone 5 ile karşılaştırıldığında biraz daha dar bir yapıda. Zaten iPhone 5S'de pilin büyümesini sağlayan faktör de daha küçük bir ana kartın kullanılmış olması.

Genele bakıldığında ise iFixit tarafından iPhone 5s'in tamir edilebilirlik puanı 10 üzerinden 6 olarak dikkat çekiyor. iPhone 5S bu puanla iPhone 5'in almış olduğu 10 üzerinden 7 puanın altında kalsa da eklenen iç parçaların karmaşıklığı bu puanda oldukça etkili. 

iPhone 5S'in iç yapısına ait daha fazla fotoğraf için aşağıdaki fotoğraflardan bir tanesine tıklayarak Foto Galeri'mizi ziyaret edebilirsiniz.

Foto Galeri

iPhone 5S'in İç YapısıiPhone 5S'in İç YapısıiPhone 5S'in İç Yapısı

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
2 + 1 = ?

Deniz karadeniz -- 2 yıl önce yorumladı.iPhone 5s imin dokunmatiği arızalı iPhone 5 im var içlerini değişebilirmiyim