iOS 7 Güncellemesi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Apple'ın iOS 7'yi WWDC 2013'de tanıtmasının üzerinden 3 ay geçti. Bu süre içinde Apple bir çok beta sürüm yayınlayarak iOS 7'yi mükemmeleştirmeye çalıştı. Son olarak iPhone 5S ve iPhone 5C lansmanlarının yapıldığı gün de iOS 7'nin tam sürümünün kullanıcılara 18 Eylül günü dağıtılacağı açıklandı.

Elbette her büyük güncelleme öncesinde kullanıcılar birçok konuyu merak ediyor ve yardım almaya çalışıyorlar. Aşağıda iOS 7 güncellemesi öncesi bilinmesi gereken hemen hemen her şeyi soru-cevap şeklinde bulabilirsiniz. iOS 7 güncellemesi öncesi ve sonrasında ise merak ettiğiniz her türlü konuyu veya yaşadığınız sorunları Soru-Cevap bölümümüzü kullanarak bize yazabilirsiniz.

iOS 7 ne zaman yayınlanacak?
iOS 7'nin Türkiye saati ile 18 Eylül Çarşamba günü saat 20.00'da yayınlanması bekleniyor.

iOS 7 hangi cihazlarla uyumlu?
Apple tarafından iOS 7'nin iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C haricinde 4. nesil iPad, iPad Mini ve iPOd Touch 5. nesil ile uyumlu olduğu açıklandı. Yani iOS 7 yayınlandıktan sonra bu cihazlardan birisini kullanıyorsanız yeni sürümü indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

iOS 7'ye hemen geçmeli miyim?
iOS 7 daha önceki iOS sürümleri ile karşılaştırıldığında oldukça büyük yenilikler içeriyor. Normalde güncelleme işlemleri OTA veya iTunes üzerinden sorunsuzca yapılabiliyor ancak ilk versiyonda bazı hatalarla karşılaşma ihtimaliniz de bulunuyor. Kullandığınız cihazınızın bir yedeğini almadan iOS 7'ye geçmemenizi tavsiye ederiz.

iOS 7'de ne gibi hatalar olabilir?
iOS 7 daha önce de belirttiğimiz gibi üç aydır test ediliyor ancak testler sınırlı bir kullanıcı grubu içinde yapıldığı için gözden kaçan ufak hatalar olma olasılığı çok yüksek. Ayrıca iOS 7 henüz tam uyum sağlamamış olan bankacılık uygulamaları gibi uygulamalarda da sorun yaşama ihtimaliniz bulunuyor. Bu nedenle muhtemelen birkaç hafta sonra yayınlanacak olan iOS 7.0.1 sürümünü yüklemek isteyebilirsiniz.

iOS 7'yi beğenmezsem iOS 6'ya geri dönebilir miyim?
iOS 7'ye geçerseniz tekrar iOS 6'ya geri dönme şansınız oldukça düşük. Eğer teknik konulara aşina değilseniz iOS 7'yi yükledikten sonra tekrar iOS 6'ya geri dönemeyeceğinizi söyleyebiliriz.

iOS 7 iPhone'umu ağırlaştırır mı?
iOS 7 iPhone 5 ve iPhone 4S'de neredeyse sorunsuz çalışıyor ancak iPhone 4'de animasyonların geçişlerinde bazı atlamalar ve yavaşlıklar olabiliyor. Eğer iPhone 4 kullanıyorsanız iOS 7'ye geçtiğinizde bu ağırlıklarla ve atlamalarla uğraşmak zorunda kalacağınızı unutmayın.

iPhone 4 kullanıyorum, iOS 7'ye geçmemi tavsiye eder misiniz?
Apple iPhone 4 kullanıcılarının da iOS 7'ye geçebileceğini belirtiyor ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bazı yavaşlıklar ve animasyon atlamaları yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek. Eğer iOS 6'daki kullanıcı deneyiminizi kaybetmek istemiyorsanız iOS 7'ye geçmemeyi tercih edebilirsiniz.

iOS 7'ye geçersem cihazımdaki bilgiler sinir mi?
Normalde güncellemeler sırasında cihazınızdaki bilgiler silinmezler ancak iOS 7 gibi büyük güncellemelerde bu ihtimali aklınızın bir köşesinde tutmanızı tavsiye ederiz. iPhone veya diğer iOS cihazlarınızın bir yedeğini almayı ihmal etmezseniz olası bir problemde bilgilerinizi kaybetmezsiniz.

GÜNCELLEME ÖNCESİ YEDEKLEME

iPhone'umun içindeki fotoğraf ve videoları Mac ile nasıl yedekleyebilirim?
Fotoğrafları ve videoları Mac ile yedeklemek aslında oldukça kolaydır. Daha önce "iPhone'dan Mac'e Fotoğraf ve Video Transferi" başlıklı haberimizde de belirttiğimiz gibi aslında tek yapmanız gereken iPhone'unuzu USB kablosu ile Mac'inize bağlamak. 

Eğer Mac'inizde iPhoto yüklüyse otomatik olarak açılacak, size iPhone'unuzda bulunan fotoğraf ve videoları gösterecektir. Bu ekranda isterseniz sağ üst köşede Fotoğrafı İçe Aktar seçeneği sayesinde tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı içe aktarabilirsiniz. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı tek tek Mac'inize kaydetmek isterseniz de istediklerinizi seçip bir klasöre sürükleyerek kopyalama işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Eğer Mac'inizde iPhoto yüklü değilse Görüntü Yakalama uygulamasını da kullanabilirsiniz. Spotlight'a Görüntü Yakalama yazarak uygulamayı açın. iPhone'unuz uygulama tarafından otomatik olarak algılanacaktır. Bu ekranda istediğiniz fotoğrafları veya videoları isterseniz tek seferde isterseniz de tek tek Mac'inize kopyalayabilirsiniz.

NOT: Eğer iPhone'unuzu USB kablosuyla bağladığınız halde fotoğraflarınızı göremiyorsanız iPhone'unuzun şifresini kaldırın ve ekranı açık bir şekilde Mac'inize tekrar bağlayın.

iPhone'umun içindeki fotoğrafları ve videoları PC'ye nasıl yedekleyebilirim?
iPhone'unuzun içindeki fotoğraf ve videoları PC ile de yedeklemek oldukça kolaydır. Daha önce "iPhone'dan PC'ye Fotoğraf ve Video Transferi" başlıklı haberimizde de belirttiğimiz gibi iPhone'unuzu USB kablosu ile PC'nize bağladıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek fotoğraf ve videolarınızı kolayca yedekleyebilirsiniz.

iPhone'unuzu USB kablosu ile PC'nize bağladıktan sonra otomatik olarak "Tarayıcı ve Kamera Sihirbazı" penceresi açılacaktır. Bu pencere üzerinden fotoğraflarınızı ve videolarınızı kolayca PC'nize yedekleyebilirsiniz. 

Eğer Tarayıcı ve Kamera Sihirbazı otomatik olarak açılmazsa Bilgisayarım'a girin ve Taşınabilir Aygıtlar seçeneği altında bulunan iPhone'unuzu açın. Eğer klasöre girmenize rağmen içi boş görünüyorsa iPhone'unuzda bulunan şifreyi geçici olarak kaldırın, ekranını açın ve USB kablosunu çıkarıp tekrar takarak deneyin. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı klasörün içinde gördükten sonra istediklerinizi bilgisayarınıza kolayca kopyalayabilirsiniz.

iTunes ile nasıl yedek alınır?
iTunes ile yedek almayı daha önce "iTunes ile iPhone ve iPad Nasıl Yedeklenir?" başlıklı yazımızda detaylı bir şekilde açıklamıştık. Ancak kısaca yapmanız gereken işlemleri aşağıda bulabilirsiniz.

iTunes ile iOS cihazınızın yedeğini almak için öncelikle cihazınızı yetkilendirmeniz gerekmektedir. iTunes ile yetkilendirme işlemi için menü çubuğundan Mağaza menüsüne girin ve Bu Bilgisayarı Yetkilendir seçeneğine tıklayın. Apple kimliğiniz ve şifrenizi girdikten sonra iOS cihazınız yetkilendirilmiş olur. Yetkilendirme işlemi ile ilgili daha fazla bilgiyi "iTunes Yetkilendirmesi (Authorization) Nedir? Nasıl Yapılır?" başlıklı haberimizde bulabilirsiniz.

Cihazınızın yetkilendirmesi tamamlandıktan sonra sol tarafta bulunan kenar çubuğundan cihazınızın üzerine sağ tuş ile tıklayın ve Satın Alınanları Aktar seçeneğine tıklayın. Bu işlem daha önceden indirmiş olduğunuz uygulama, film ve müzikleri iTunes'a kopyalayacak ve bu sayede tüm bu içeriklerinizi tekrar indirmek zorunda kalmayacaksınız. Satın alınanları aktar seçeneğinin sadece iTunes Store üzerinden yapmış olduğunuz alışverişleri iTunes'a aktardığını da tekrar hatırlatalım. Eğer başka kaynaklardan müzik veya film indirerek iOS cihazınıza attıysanız bu içerikler iTunes'a geri kopyalanmayacaktır.

Eğer iTunes 11 veya sonraki bir iTunes sürümünü kullanıyorsanız kenar çubuğu ve menü çubuğu varsayılan olarak kapalı gelir. Kenar çubuğunu ve menü çubuğunu tekrar görünür yapmak için "iTunes 11'de Kenar Çubuğu'nu Ayarlama" başlıklı haberimize göz atabilirsiniz.

Satın aldığınız içerikler iTunes'a kopyalandıktan sonra kenar çubuğundan cihazınıza tekrar sağ tuş ile tıklayın ve açılan pencereden bu sefer Yedekle seçeneğine tıklayın. Yedekle seçeneğine tıkladıktan sonra iTunes iOS cihazınızın rehber ve SMS mesajları ile cihaz ayarlarınızı yedekleyecektir. Bu sayede bir problem olması durumunda kolayca eski yedeğinize geri dönme şansına sahip olabileceksiniz.

iCloud ile nasıl yedek alınır?
iCloud ile yedek almayı daha önce "iCloud ile iPhone ve iPad Nasıl Yedeklenir?" başlıklı yazımızda detaylı bir şekilde açıklamıştık. Ancak kısaca yapmanız gereken işlemleri aşağıda bulabilirsiniz.

iCloud ile cihazlarımızın yedeğini almak için Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme menüsünün altından iCloud Yedekleme seçeneğini açın ve hemen altında bulunan Şimdi Yedekle butonuna dokunun. iCloud rehberiniz, fotoğraflarınız ve mesajlarınız dahil olmak üzere tüm bilgileirinizi yedekleyecektir.

Eğer daha önceden yedekleme yapmadıysanız bu işlem biraz uzun sürebilir ve bu süre içinde bir Wi-Fi ağına bağlı olmanızı tavsiye ederiz. iCloud yedeklemesini gerçekleştirdikten sonra cihazınızda bir sorun olsa bile kolayca bu yedekten geri dönüş yapabilirsiniz ve bu sayede bilgilerinizi kaybetmezsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
5 + 8 = ?

Ege Negir -- 3 yıl önce yorumladı.Iphone 4 ü güncelliyeceğim
Bilgiler silinir mi yoksa çözüm var mı ios7. Ye gececeğim

Furkan -- 4 yıl önce yorumladı.Ben iphone 4 kullanıyorum ve yanlışlıkla iOS 7 yi başlattım bunu nasıl durdururum
Biri yardımcı ola bilirmi