iTunes ile iPhone ve iPad Nasıl Yedeklenir?

iPhone ile iPad'inizin düzenli olarak yedeğini almanız yaşayabileceğiniz bir sorunda çok fazla veri kaybetmeden kolayca geri dönüş yapabilmenize olanak tanır. Eğer yedekleme işlemleri için iCloud'u kullanmıyorsanız iTunes ile düzenli olarak iOS cihazlarınızın yedeğini almanızı tavsiye ederiz. iTunes yedeklemesi ile rehberiniz, fotoğraflarınız, uygulamalarınız, mesajlarınız, ayarlarınız ve daha pek çok bilgi yedeklenir bu sayede gerektiğinde kolayca geri dönüş yapabilirsiniz.

iTunes ile iPhone'unuzu yedeklemek için öncelikle iTunes üzerinde yetkilendirme işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu işlem sayesinde iTunes'un satın aldığınız öğeleri bilgisayarınıza kopyalamasına izin vermiş olursunuz.

iTunes yetkilendirmesi yapmak için;

  • Menü çubuğundan Mağaza menüsüne girin
  • Mağaza menüsünden Bu bilgisayarı Yetkilendir seçeneğine tıklayın
  • Sorulduğu zaman Apple kimliğinizi ve şifrenizi yazarak onaylayın.

iTunes yetkilendirmesi ile ilgili olarak daha detaylı bilgiye "iTunes Yetkilendirmesi (Authorization) Nedir? Nasıl Yapılır?" başlıklı haberimizden ulaşabilirsiniz.

  • iTunes yetkilendirmesi tamamlandıktan sonra iPhone'unuzu bilgisayarınıza bağlayın ve kenar çubuğunda bulunan cihazınızın üzerine sağ tıklayın.
  • İlk olarak satın aldığınız içerikleri bilgisayarınıza kopyalamak için açılan pencereden Satın Alınanları Aktar seçeneğine tıklayın.

  • Aktarma işlemi tamamlandıktan sonra tekrar cihazınızın üzerine kenar çubuğundan sağ tuş ile tıklayın ve bu sefer Yedekle seçeneğine tıklayın.
  • iTunes iPhone veya iPad'inizin içindeki tüm bilgileri iTunes üzerine yedekleyecek ve bu sayede ihtiyacınız olduğunda kolayca bu yedekten cihazınızı geri yükleyebileceksiniz.

Eğer iTunes 11 veya üzerinde bir iTunes sürümü kullanıyorsanız kenar çubuğu varsayılan olarak kapalı gelir. Kenar çubuğunu açmak için Windows'da CTRL + S kısayolunu Mac'de ise ALT + CMD + S kısayolunu kullanabilirsiniz. Kenar çubuğu ile ilgili daha fazla bilgi için "iTunes 11'de Kenar Çubuğunu Ayarlama" başlıklı haberimize göz atabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 6 = ?