QR Kod Nedir? Nasıl Kullanılır?

QR Kod (Quick Response Kod) Japon Denso Wave isimli firma tarafından geliştirilen yeni nesil iki boyutlu bir barkod tipidir. QR Kod mobil cihazların kameraları sayesinde uygun bir uygulama kullanılarak kolaylıkla okutulabilir.

QR Kod genellikle kare şeklinde beyaz fon üzerine siyah renkli desenlerden meydana gelir. QR Kod geleneksel barkodlardan çok daha küçük olabilmesine rağmen çok daha fazla veri depolayabilir. Bu veriler bir web sayfasının adresi olabileceği gibi başka birçok şey de olabilir. QR Kod ile web sitesine yönlendirme, sesli arama ve SMS gönderme, e-posta gönderme ve harita uygulamalarında adres belirleme gibi bir çok şey yapılabilir. QR Kod'ların kullanımları tamamen kodları üreten kişilerin hayal gücü ile sınırlıdır ve kullanımları da olukça kolaydır.

QR Kod nasıl taranır?
iPhone, iPad veya iPod Touch'ınız ile QR Kod'ları taramak isterseniz App Store üzerinden uygun bir QR Kod okuyucusu indirmeniz yeterlidir. App Store üzerinde birçok ücretli ve ücretsiz QR Kod okuyucusu bulunmaktadır ve herbiri farklı özelliklere sahip olabilir. Biz bu yazıyı yazarken deneme amaçlı olarak Scan adı verilen QR Kod okuyucusunu kullandık ve sonuçlarından da oldukça memnun kaldık.

  • Uygulamayı açtıktan sonra otomatik olarak iPhone'unuzun da kamerası açılacaktır.
  • Ekranın ortasında bulunan karenin içine taramak istediğiniz kodu getirdiğinizde de kod otomatik olarak taranacak ve size içeriğini gösterecektir.

QR Kod'ların veri kapasitesi nedir?
QR Kod'lar geleneksel barkodlardan çok daha fazla veri barındırabilir.

  • Nümerik: 7.090 karakter
  • Alfanümerik: 4.291 karakter
  • İkilik sistem (8-bit): Maksimum 2.953 byte
  • Kanji / Kana: Maksimum 1.817 karakter

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
4 + 10 = ?