Touch ID Nasıl Çalışıyor?

Uzun zamandan bu yana iPhone 5S için söylentileri devam eden parmak izi sensörü sonunda Apple tarafından dün akşam düzenlenen iPhone etkinliğinde doğrulandı. Apple'ın Touch ID adını verdiği yeni sensörü doğrudan Home tuşunun altına yerleştirilmiş ve cihazın güvenlik işlemlerinde kullanılabiliyor.

Touch ID sensörü safir kristalden yapılmış Home tuşunun altında yer alıyor ve etrafında da parmak dokunduğunda sensörün çalışmasını sağlayan paslanmaz çelik bir halka bulunuyor. Home tuşunun altında bulunan parmak izi okuyucusu 500 ppi'lık bir sensör barındırıyor ve bu sayede deri altı katmanlarının üç boyutlu haritası çıkarılabiliyor. Touch ID ayrıca birden fazla parmak izini de tanıyabiliyor.

Tüm parmak izi verileri şifrelenmiş olarak iPhone 5S'in A7 işlemcisinde tutuluyor. Parmak izi verileri Apple sunucularında veya iCloud üzerinde depolanmıyor.

Touch ID sayesinde kullanıcılar iPhone 5S'lerini parola ile kilitlemek zorunda kalmadan parmak izleri sayesinde açabiliyorlar. Ayrıca Touch ID sayesinde iTunes store alışveri bile parola girmek zorunda kalmadan tamamlanabiliyor.

iPhone 5S'de bulunan Touch ID Apple tarafından 2012 yılında 356 milyon dolara satın alınmış olan AuthenTec isimli firma tarafından üretiliyor.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 8 = ?