Haswell Grafik Performansı Retina MacBook Air'ı Mümkün Kılabilir

Intel’in yeni jenerasyon Haswell CPU’ları Haziran ayının hemen başında resmi olarak tanıtılacaklar. Intel’in Haswell CPU’ları ile ilgili olarak eski jenerasyondan 4 kat daha fazla performansın daha az güç ile sahip olunabileceğini belirtmesi Retina MacBook Air’ların önünü de açmış oldu.

Intel’in 3 ayrı işlemci seçeneği ile piyasaya süreceği Haswell CPU’larının U serisi olarak adlandırılan en düşük modeli uzun pil performansının yanı sıra daha güçlü bir grafik işlemcisine sahip.

Apple MacBook serisinde iki çeşit grafik işlemcisi kullanıyor. Birincisi MacBook Air, MacBook Pro 13″ ve Mac Mini serilerinde kullanılan, uzun pil ömrüne izin veren ve ana işlemciye dahil olan grafik arabirimi. İkincisi ise ana işlemciden ayrı olarak MacBook Pro’lara dahil edilmiş olan grafik kartları.

MacBook Air serisinde Retina Display teknolojisinin kullanılamamasının ana nedeni Retina iPad’e geçildiğinde yaşanan bazı problemler olarak gösterilebilir. Hatırlarsanız Retina iPad’e geçildikten sonra cihaz incelmek yerine biraz kalınlaşmıştı. Bunun nedeni daha fazla piksele sahip olan ekranın aydınlatması için daha fazla güce ihtiyaç duyması ve bunun sonucu olarakta Apple tarafından cihazın tasarımının biraz kalınlaştırılmasıydı. Bu durum elbette Retina iPad’te çok fazla tepki çekmemişti ancak MacBook Air gibi zaten özelliği ince ve hafif olması olan bir cihazda çok fazla tepki çekebilir.

Önümüzdeki günlerde bir Retina MacBook Air gelip gelmeyeceğini henüz bilmiyoruz ancak Intel’in yeni nesil Haswell işlemcilerinin MacBook Air’in Retina Display’e sahip olmasının önünü açtığını söyleyebiliriz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
9 + 10 = ?