iPhone 5S Çıktı

Beklediğimiz gibi Apple iPhone 5S ve iPhone 5C'yi Cupertino'daki merkez ofisinde tanıttı. iPhone 5S aynı cam ve alüminyum tasarıma sahip olmasının yanında yeni altın renk opsiyonu ve parmak izi sensörü gibi yenilikler barındırıyor. 

iPhone 5S'in gücünü aldığı yeni A7 çip dünyadaki 64 bit mimarisine sahip ilk akıllı telefon işlemcisi olma özelliğini taşıyor. Yeni A7 işlemci ile genel anlamda bakıldığında 2 kat daha hızlı bir iPhone ile karşılaşıyoruz. Ayrıca CPU performansında 40 kat, grafik performansında ise 56 kat daha hızlı bir iPhone ile tanışacağız. iPhone 5S aynı zamanda Open GL/ES 3.0'ı destekleyebilecek bir donanıma sahip ve 32 bit uygulamaları da çalıştırabiliyor.

Apple ayrıca yeni iPhone 5S'e güvenlik için Touch ID adını verdiği yeni bir parmak izi okuyucusu ekledi. Home tuşuna eklenen Touch ID kapasitif bir sensör ve 170 mikron inceliğe sahip. Touch ID sayesinde kullanıcılar iPhone 5S'lerinin kilidini açmanın yanı sıra aynı zamanda iTunes alışverişlerinde de parola yerine kullanılabiliyor. Touch ID'ye kayıtlı parmak izleri A7 işlemcinin içinde şifreli olarak tutuluyor ve Apple serverları da dahil olmak üzere iCloud üzerinde bile depolanmıyor. Touch ID aynı zamanda birden fazla parmak izini de destekliyor.

iPhone 5S aynı zamanda M7 adında yeni bir hareket işlemcisi de barındırıyor. M7 işlemcisi sayesinde iPhone 5S hareketleri jiroskop, pusula ve ivme ölçer ile kaydederek A7 işlemciye CoreMotion API'si sayesinde bildiriyor. Bu yeni teknolojiyi Nike+ Move uygulaması ilk tecrübe eden uygulamalardan birisi oldu.

iPhone 5S'in pili sayesinde 10 saat konuşma, 8 saat tarayıcı üzerinden gezinme ve 10 saat Wi-Fi kullanılabiliyor. iPhone 5S ayrıca 250 saatlik bekleme süresine ve 10 saatlik video oynatma özelliklerine de sahip.

iPhone 5S ayrıca yeni bir kamera sistemi ile birlikte geliyor. iPhone 5S'in kamerası Apple tarafından tasarlanan 5 katmanlı yeni bir lense sahip ve gerçek tonlarda çekim yapmaya olanak veren çift LED flash barındırıyor. F2.2 odak açıklığına sahip yeni lens iPhone 5'in lensinden %15 daha geniş bir açı ile fotoğraf çekebiliyor ve otomatik sabitleme özelliğine sahip. Yeni kamera ile ayrıca seri çekim moduna sahip ve 10 fps'lik çekimler yapılabiliyor. Yeni ağır çekim modu sayesinde ise 120 fps'lik ve 720p HD kalitesinde video çekimi yapılabiliyor.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
9 + 9 = ?