iPhone'un Parmak İzi Sensörü Nasıl Çalışacak?

Yeni keşfedilen Apple pantenti sayesinde iPhone'un yeniden tasarlanan Home tuşunun nasıl parmak izi okuyucusu olarak çalışacağı ortaya çıktı. iPhone 5S'de uzun zamandan bu yana parmak izi sensörünün olacağı söyleniyordu. Her ne kadar tamamlanmış bir iPhone 5S'i görme şansımız olmamış olsa da en son ortaya çıkan iPhone 5S kutusunda Home tuşunun etrafındaki gri renkli halka hemen dikkat çekmişti.

Sızdırılan iPhone 5S'in kutusuna ait daha fazla bilgi için "iPhone 5S'e Ait Olabilecek Bir Kutu Sızdırıldı" başlıklı haberimize göz atabilirsiniz.

iPhone'un Home tuşuna parmak izi okuyucusu eklemek Apple'ı aynı zamanda bir problemle de başbaşa bırakma olasılığı taşıyordu. Kullanıcılar iPhone'un Home tuşunu ana menüye dönmek ve o anda açık olan uygulamanın görevini sonlandırmak için kullanıyorlar. Home tuşunun üzerine parmak izi okuyucusu koymaksa örnek olarak bir ödeme işlemi sırasında kullanıcının yanlışlıkla tuşa basarak ana menüye dönme olasılığını beraberinde getiriyor. Elbette böyle bir durumla karşılaşmayı hiçbir kullanıcı istemez.

Apple mühendisleri bu problemi Home tuşunun etrafına kapasitif bir halka koyarak çözmüş görünüyorlar. Tıpkı iPhone'un ekranında olduğu gibi bu metal halka sayesinde sensörler kullanıcının parmağındaki elektriksel değişimleri algılayabilecek ve bu sayede parmak izi sensörü tetiklenebilecek. Bu sayede kullanıcılar Home tuşuna basmak zorunda kalmadan parmak izi okuyucusunu çalıştırabilecekler.

Şu ana kadar elde edilen bilgilerden her ne kadar parmak izi okuyucusunun iPhone'un güvenliğini sağlamaya yönelik donanımsal bir özellik olduğu düşünülüyor olsa da, Apple'ın yakın gelecekte parmak izi okuyucusu ile ilgili önemli planları olabilir. NFC ve diğer kablosuz teknolojilerin kullanılarak ödeme ve güvenlik işlemlerinin yapılması, iPhone'un içindeki kişisel bilgilerin korunması ve iCloud entegrasyonunun parmak izi bilgileriyle birlikte genişletilmesi bu planların içinde yer alabilir.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
4 + 7 = ?