4.5 veya 5 inçlik iPhone'lar 2014'de Gelebilir

Ünlü analist Ming-Chi Kuo'ya göre 2014 yılında Apple 4.5 inç veya 5 inçlik yeni bir iPhone piyasaya sürebilir. Bu iddia Haziran ayının başında ve bu hafta gelen söylentilerden sonra yeni bir şey değil ancak isabetli tahminleri ile bilinen bir analistin henüz 2013 model iPhone'ları bile görememişken yapmış olduğu bu açıklama iddiaların gerçek olabileceğini düşündürüyor.

2007 yılından bu yana Apple iPhone'ların boyutlarıyla veya çeşitliliği ile oynamaya pek istekli değildi. Elbette bu anlayışın içinde Steve Jobs'ın etkisi çok büyüktü ancak Tim Cook döneminde bu anlayışın değiştiğini ilk olarak iPad Mini ile görmüştük. iPad Mini'nin lansmanı sonrasında Apple eleştirmenlerden olumlu notlar almış ve iPad'in piyasaya daha da yayılmasını sağlamıştı. iPhone 5C'nin de Apple'a Samsung'un pazar hakimi olduğu uygun fiyatlı telefon pazarında rekabet avantajı sağlayabileceği ortada ancak tam da bu noktada büyük ekranlı telefon pazarında Apple'ın 4.5 inç veya üzerinde bir ekrana sahip iPhone'a ihtiyacı olup olmadığı büyük bir soru işareti.

Ekran çözünürlüklerinin değişmesi uygulama geliştiriciler için daima bir sorun haline gelmiştir. 3.5 inçlik iPhone'dan 4 inçlik iPhone 5'e geçişte Apple uygulamaların çözünürlük sorununu cihazı enine genişletmeyerek çözmüştü ve bu sayede kullanıcılar büyük bir sorun yaşamamışlardı. iPhone 5S ile iPhone 5C'nin de çözünürlüğü aynı olacağı için uygulama geliştiriciler açısından bakıldığında ortada bir sorun bulunmuyor. 4.5 inç veya üzerinde bir iPhone'da ise cihazın enine de genişleyecek olması hem kullanıcıların tutuş konforu için hem de uygulama geliştiriciler için bir sorun haline gelebilir. Elbette pazar araştırmalarına hiç inanmayan Steve Jobs'tan sonra Apple'da pazar araştırmaları yapılmaya başlanıp başlanmadığını bilemiyoruz ancak 4.5 inç veya daha büyük ekranlı bir iPhone planı varsa da Apple'ın bunu yine kendi içinde en doğru şekilde çözeceğini düşünüyoruz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
3 + 8 = ?