iPhone Dokunmatik Ekran Sorunu

iPhone veya diğer iOS aygıtlarının ekranı nadir de olsa bazen dokunmaya kırmen veya tamamen yanıt vermeyebilir. Böyle bir durumda yapabilecekleriniz sınırlı olsa da cihazınızın ekranı ile ilgili bir problem olup olmadığını kontrol etme şansınız vardır. Aşağıda iPhone'unuzun veya başka bir iOS cihazınızın dokunmatik ekranında bir problem olup olmadığını anlayabilmenizi sağlayacak bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

iPhone veya başka bir iOS cihazınızın belli bölgeleri dokunmalara yanıt vermiyorsa bu bölgelerin tam olarak yerlerini tesbit etmek için Harita uygulamasını kullanabilirsiniz. Harita uygulamasını açın ve tam ekran görünümünde tüm köşelerden ve kenarlardan iki parmağınızla haritaya yakınlaşıp uzaklaşmayı deneyin. Eğer Harita uygulamasını sorunsuz kullanabiliyorsanız geçici bir dokunmatik ekran problemi yaşamış olabilirsiniz veya önceden kullanmakta olduğunuz uygulama ile ilgili bir problem olmuş olabilir.

  • iPhone veya başka bir iOS cihazınızda ekran filmi uyguladıysanız bu filmi çıkarıp tekrar deneyin.
  • iPhone veya başka bir iOS cihazınızı yeni aldıysanız ve henüz üzerindeki koruyucu filmi çıkarmadıysanız bu filmi çıkarıp tekrar deneyin.
  • iPhone veya başka bir iOS cihazınızın ekranını temizleyin.
  • iPhone veya başka bir iOS cihazınızı eldivenle veya kremli elle kullanmayın.
  • iPhone veya başka bir iOS cihazınızda ekranı korumak için bir kılıf bulunuyorsa bu kılıfı çıkarıp tekrar deneyin.
  • Eğer iPhone veya başka bir iOS cihazınızın ekranının belli bölgeleri dokunmaya yanıt vermiyorsa, iOS cihazınızı kapatıp yeniden açmayı deneyin.
    • Cihazınızı kapatmak için üstteki açma / kapama düğmesine basılı tutun ve kırmızı renkli kapatma şeridinin çıkmasını bekleyin. Şeridi sürükleyip cihazınızı kapatın ve daha sonra tekrar açın.
    • Eğer açma / kapama düğmesini kullanarak cihazınızı yeniden başlatamıyorsanız üstteki açma / kapama tuşuna ve Home tuşuna bir süre basılı tutun ve Apple logosu görünene kadar parmaklarınızı tuşlardan çekmeyin. iOS cihazların nasıl yeniden başlatıldığı ile ilgili daha fazla bilgi için "Kilitlenen iPhone veya iPad Nasıl Yeniden Başlatılır?" başlıklı haberimize göz atabilirsiniz. 

Eğer yukarıdaki testlerden sonra da sorununuz devam ediyorsa iPhone'unuzu veya diğer iOS cihazınızı servise götürmenizi tavsiye ederiz.

ÖNEMLİ: iPhone'unuzun veya iOS cihazınızın içini açmaya ve sorunu kendi başınıza çözemeye çalışmayın. Cihazınızı yetkili bir servise götürerek olası başka problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
9 + 8 = ?

Halil can şahin -- 2 yıl önce yorumladı.2 ay önce iphone 5s aldım be dokunmatiği kendiiğinden cıldırıyor bazen donuyor napmalıyım sıfırlama format atma bs işletmleri gerçekleştirdim düzelmedi zorlu centera gitsem değişim yaparlarmı lütfen yardım edermisiniz??

simay yıldız -- 3 yıl önce yorumladı.telefonumun dokunmatiği bozuldu fotoğrafları bilgisayara atmak istiyorum nasıl yapmalıyım ?

belkıs -- 3 yıl önce yorumladı.Hiçdokunma eekranı calismiyor nasıl yyardımcı olursunuz

Ahmet -- 3 yıl önce yorumladı.Aynı anda kapatma tuşuna ve ortadaki tuşa basılı tutun telefon kapanıp açılıyor ve düzeliyor Ben yaptım oldu Teşekkürler Veapple

Mert yetil -- 3 yıl önce yorumladı.Allah rAzi olsun senden

metin maden -- 4 yıl önce yorumladı.Ben İOS 8 için bu ayarın olmasdı gerektiği taraftarıyım ama bu kadar basit bir şeyi neden koymadılar ki uygulamalara ?