iPhone IMEI, MEID, CDN, ICCID ve Seri Numarası Bulma

Bazı durumlarda iPod Touch ve Wi-Fi destekli iPad'inizin seri numarası ile hücresel bağlantıya sahip iPhone ve iPad aygıtlarınızın IMEI, CDN, MEID ve ICCID numaraları yapmak isteyeceğiniz bazı işlemlerde gerekli olabilir. Aygıtlarınızın IMEI, MEID, CDN, ICCID ve seri numaralarının nasıl bulunacağını göstermeden önce kısaca bu numaraların ne olduklarını açıklayalım;

IMEI numarası nedir?

IMEI numarası International Mobile Equipment Identity olarak bilinen ve Türkçe'ye Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği olarak çevirebileceğimiz 15 haneli bir numaradır. Hücresel bağlantıya sahip her cihazın bir IMEI numarası vardır ve bu numara cihaza fabrikada üretim aşamasındayken yüklenir. IMEI numarası tek ve benzersiz olup cihazınızın bir anlamda kimliğidir.

MEID numarası nedir?

MEID numarası Mobile Equipment Identifier olarak bilinen ve Türkçe'ye Mobil Ekipman Tanımlayıcısı olarak çevirebileceğimiz, Amerika'daki CDMA destekli operatörlerde kullanılan cihazların 14 haneli kimlik numarasıdır. IMEI numarasının son hanesini ilerseniz ilk 14 hanesi MEID numarasını verecektir. MEID numarası ülkemizde kullanılmamaktadır.

CDN numarası nedir?

CDN numarası Cellular Data Number olarak bilinen ve Türkçe'ye Hücresel Veri Numarası olarak çevirebileceğimiz bir numaradır. Özellikle hücresel destekli iPad modellerinde operatörünüz ile ilgili bazı durumlarda kullanılabilir.

ICCID numarası nedir?

ICCID numarası Integrated Circuit Card Identifier bilinen ve Türkçe'ye Entegre Devre Kartı Kimliği olarak çevirebileceğimiz 20 haneli bir numaradır. ICCID için cihazınıza takılı olan SIM kartın seri numarası diyebiliriz. İlk iki hanesi endüstriyel sektör numarasıdır ve telekom sektörü için 89 kullanılır. Sonraki iki hane ise ülkenin uluslararası arama kodudur ve Türkiye için 90 kullanılır. Sonraki haneler ise operatörün belirlediği numaralardır.

iOS aygıtlarda IMEI numarası nasıl bulunur?

Eğer iOS aygıtınız yanınızdaysa Ayarlar > Genel > Hakkında menüsü altından IMEI numaranızı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cihazınızda iOS 6 veya sonraki sürümlerden birisi yüklüyse bu ekranda IMEI numaranızın üzerine parmağınızla basılı tutarak kopyala menüsünün açılmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer iOS cihazınızı açamıyorsanız aşağıdaki yöntemlerden bir tanesini kullanarak cihazınızın IMEI ve seri numaralarına ulaşabilirsiniz;

Ürün ambalajı

iOS aygıtlarınızın ürün ambalajlarının üzerinde bulunan barkod etiketlerinde cihazlarınızın IMEI ve seri numaraları bulunabilir.

iPhone 5

IMEI numarası iPhone 5'in arkasında alt kısımda bulunur.

iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPhone 4S

Yukarıdaki iPhone modellerinden birisini kullanıyorsanız cihazınızın IMEI numarası ve seri numarası SIM tepsisinden bulunabilir. Cihazınızın SIM tepsisini çıkararak üzerinde yazan numaralara erişebilirsiniz.

Orjinal iPhone

Orjinal iPhone'da IMEI numarası cihazın arka tarafında alt kısımda bulunur. 

iTunes

Eğer cihazınızı iTunes'a bağlayabiliyorsanız aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce aygıtınızı seçin ve açılan pencereden Özet sekmesine gelin. Özet penceresinde cihazınızın seri numarasını kolayca görebilirsiniz. IMEI ve diğer bilgileri için de seri numarasının üzerinde bulunan telefon numaranıza tıklamanız yeterlidir. Telefon numaranız değişerek IMEI ve diğer bilgileri görmenizi sağlayacaktır.

Eğer cihazınız yanınızda değilse ancak yedeklerinizi iTunes'a alıyorsanız cihazınızın seri numarası ve IMEI numarasına ulaşmak için Ayarlar > Tercihler (Windows için Düzenle > Tercihler)  menüsüne tıklayarak açılan pencereden Aygıtlar sekmesine geçin.

Aygıtlar penceresinde eğer daha önceden bilgilsayarınıza aldığınız bir yedeğiniz varsa bu yedekleri görebilirsiniz. Yedeklerden birisinin üzerine mouse ile gelip bir süre beklediğinizde ise açılan sarı renkli pencereden cihazınızın IMEI ve seri numarasına ulaşabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 8 = ?

fernan -- 2 yıl önce yorumladı.imei numarasından hangi bilgilere ulaşır