iTunes Harçlığı Nedir? Nasıl Kullanılır?

iTunes Harçlığı ülkemizde çok fazla kullanılmayan ancak doğru şekilde ayarlandığında istenmeyen kredi kartı ekstrelerinin önüne geçebilecek çok güzel bir özelliktir. iTunes Harçlığı ile aile fertlerinize veya çocuklarınıza iTunes'da kullanılmak üzere aylık belirli bir limit belirleyebilir ve bu limiti onların Apple ID'lerine tanımlayarak kullanmalarını sağlayabilirsiniz. Üstelik iTunes Harçlığı iptal edilmediği sürece otomatik olarak belirlenen Apple ID'lerine yüklendiği için her ay tekrar tekrar girip ödeme yapmanız gerekmez.

iTunes Harçlığı sayesinde çocuklarınız kendi iPhone, iPad veya iPod Touch'larından ya da doğrudan bilgisayarlarındaki iTunes üzerinden App Store'a girip belirlediğiz limit kadar kullanım yapabilirler. Onlara ayrılan limit dolduktan sonra tekrar uygulama satın almak için bir sonraki ayı beklemek zorunda kalırlar.

iTunes Harçlığı nasıl ayarlanır?

iTunes Harçlığını ayarlamak için öncelikle iTunes Store'a giriş yapın ve sağ tarafta bulunan Hızlı Bağlantılar başlığının altından Hesap seçeneğine tıklayın.

Hesap ayalarınızın bulunduğu pencereye geldiğinizde en aşağıya inin ve "Bir harçlık ayarlayın" seçeneğine tıklayın.

iTunes Harçlığı ayarlama penceresinde adınızı ve harçlığı alacak olan kullanıcının adını yazdıktan sonra harçlık miktarını seçin. Aylık belirlenebilecek minimum harçlık tutarı 10 TL, maksimum harçlık tutarı ise 50 TL'dir. 

İlk Taksit seçeneği ise belirlediğiniz harçlık tutarının ne zaman yatırılacağını ayarlar. İsterseniz ilk taksidi hemen yatırabilir veya bir sonraki ayın birinde yatırılacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Eğer iTunes Harçlığı yatırmak istediğiniz kişinin bir Apple ID'si yoksa bu ekranda kolayca bir Apple ID yaratabilir ve yarattığınız yeni Apple ID'sine harçlık yatırarak kullanıma açabilirsiniz.

iTunes Harçlığı'nın hangi Apple ID'sine yatırılacağını da belirledikten sonra Devam butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçebilirsiniz.

Son olarak iTunes Harçlığı ile ilgili girmiş olduğunuz bilgileri onaylayacağınız pencerede de Satın Al seçeneğine tıklayarak belirlediğiniz Apple ID'sine her ay belirli bir miktar para yatırılmasına izin verebilir ve bu tutarın kendi kredi kartınızdan tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

iTunes Harçlığı hangi mağazalarda kullanılabilir?

iTunes Harçlığı tüm iTunes mağazalarında kullanılabilir. Harçlık yatırdığınız kullanıcılar limitleri kadar App Store üzerinden uygulama indirebilir veya müzik, film, kitap mağazalarını kullanabilirler.

iTunes Harçlığı hangi ülkelerin mağazalarında geçerli?

iTunes Harçlığı sadece kullanmakta olduğunuz ülkenin mağazasında geçerlidir. Örnek olarak Türkiye mağazasından alınmış bir Apple ID'niz varsa yatırılan harçlıklar da sadece Türkiye mağazasında kullanılabilirler.

iTunes Harçlığı yatırdığım kullanıcıların neler satın aldığını görebilir miyim?

iTunes Harçlığı tıpkı iTunes Hediye Kartları gibi çalışır. Siz bir kullanıcıya harçlık tanımladığınızda aslında o kullanıcıya her ay belirli bir miktar kullanabileceği para tanımlamış olursunuz. Sizin hesap özetinizde sadece belirlediğiniz miktarın ne kadar olduğu görünür. Paranın yatırıldığı hesabın aldığı uygulama veya diğer içerikler sizin satın alma geçmişinizde görüntülenmez.

iTunes Harçlığı'nın iTunes Hediye Kartları'ndan ne farkı var?

iTunes Harçlığı sayesinde her ay belirlediğiniz tutarın otomatik olarak istediğiniz kullanıcılara aktarılması sağlanır. iTunes Hediye Kartları ise bir seferliktir ve her ay tekrarlanmaz. Ayrıca iTunes Hediye Kartları'nın tutarı 200 TL'ye kadar çıkabilirken iTunes Harçlığı'nda maksimum limit 50 TL'dir.

iTunes Harçlığı nasıl iptal edilir?

iTunes Harçlığını iptal etmek oldukça kolaydır. iTunes Harçlığı'nı iptal etmek için iTunes Store'a giriş yapın ve sağ tarafta bulunan Hızlı Bağlantılar başlığının altında bulunan Hesap seçeneğine tıklayın. Hesap bilgilerinizin görüntülendiği sayfada en aşağıya inin ve aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Harçlıklar menüsünün yanında bulunan Yönet seçeneğine tıklayın.

Açılan sayfada tanımladığınız tüm harçlıkları görebilirsiniz. Bu ekranda sağ tarafta bulunan Remove butonuna basarak istediğiniz kullanıcının harçlığını iptal edebilirsiniz.

Eğer bir kullanıcının harçlığını iptal etmek istemiyor ancak geçici olarak para transfer edilmesini durdurmak istiyorsanız Suspend seçeneğine tıklayarak bir sonraki ay harçlık yatırılmasını engelleyebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
1 + 7 = ?