Apple'ın İlk Çeyrekte Tablet Pazarından Aldığı Pay %40′ın Altına Düştü

IDC'nin yapmış olduğu araştırmanın ilk sonuçlarına göre Apple'ın tablet piyasasındaki payı birinci çeyrek dünya genelinde %40′ın altına düşerek %39,6 olarak gerçekleşti.

Aynı araştırmaya göre bir önceki çeyrekte Apple'ın tablet pazarından aldığı pay %43,6 geçtiğimiz sene ise  %58,2′ydi. Apple'ın tablet piyasasındaki payının düşmesine rağmen beklentilerin üzerinde bir ilk çeyrek sonuçları ile karşılaşıldığını da belirtmeliyiz.

Apple 2013 yılının ilk çeyreğinde IDC'nin tahmini olan 18.7 milyon olan cihaz sevkiyatını 19.5 milyon olarak gerçekleştirdi ve tahminlerin üzerinde bir başarı elde etti. IDC'de araştırma direktörü Tom Mainelli'ye göre bu başarının arkasında iPad Mini'ye olan talebin çok büyük etkisi var. Tom Mainelli ayrıca Apple'ın iPad lansmanını 2012 yılının son çeyreğine alarak 2013 yılında tipik bir ilk çeyrek yavaşlaması yaşamadığını da belirtti.

Samsung ve Asus'un yıllık olarak %250′nin üzerinde büyümesine karşılık Apple'ın büyümesi ilk çeyrekte %65′te kaldı ancak hala en yakın rakibi olan Samsung ile aralarında iki kattan fazla fark bulunuyor.

İşletim sistemi olarak baktığımızda ise Android'in iOS karşısında üstünlüğü ele geçirdiğini görüyoruz. Pazardaki Android'ler %56,5 paya sahipken iOS ise %40′ta kaldı.

IDC'nin araştırmasının sadece sevkiyatı gerçekleşmiş tabletler üzerine olduğunun ve şirketlerin gerçek rakamlarından farklı sonuçlar elde edilebileceğinin dealtını çizmek gerekiyor.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
3 + 9 = ?