Mac: Ekran Görüntüsü Formatı Değiştirme

Mac OS X farklı sürümlerinde ekran görüntüsü alındığı zaman ön tanımlı olarak bu ekran görüntülerini farklı formatlarda kaydeder. Örnek olarak şu anda beta testleri devam eden ancak bu sonbaharda piyasaya sürülecek olan Mac OS X 10.9 Mavericks de ekran görüntülerini PNG olarak kaydediyor.

  • Mac OS X 10.2 Jaguar: JPG
  • Mac OS X 10.3 Panther: PDF
  • Mac OS X 10.4 Tiger: PNG

Mac OS X Tiger ve sonrasında ekran görüntüsü aldığınız zaman dosya formatı öntanımlı olarak PNG kaydedilir. Eğer sık sık Mac OS X'de ekran görüntüleri alıyor ve formatını değiştirmek zorunda kalıyorsanız sürekli PNG kaydediliyor olması canınızı sıkabilir. Böyle bir durumda basit bir kodla ekran görüntülerinin kayıt formatını değiştirebilirsiniz;

Aşağıdaki kodu Terminal uygulamasını açarak yapıştırabilir ve bu sayede bundan sonra ekran görüntülerinizin istediğiniz formatta kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Termnal uygulamasına en kolay Spotlight üzerinden Terminal yazarak ulaşabilirsiniz.

defaults write com.apple.screencapture type jpg
killall SystemUIServer

 

Not 1: Eğer ekran görüntülerinizi JPG olarak kaydetmek istemiyorsanız buraya tiff, pdf, png, bmp gibi farklı formatlar da yazabilirsiniz.
Not 2: Eğer en sonda bulunan killall SystemUIServer kodunu yazmazsanız belirlediğiniz ayarların geçerli olabilmesi için sisteminizi baştan başlatmanız gerekmektedir.

Spotlight hakkında daha fazla bilgi için "Mac: Spotlight Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 9 = ?