iTunes Yetkilendirmesi (Authorization) Nedir? Nasıl Yapılır?

iTunes ile bilgisayar yetkilendirmesi Apple ID'niz ile iTunes Store'dan satın aldığınız müzik, film, kitap ve uygulama gibi içerikleri hangi bilgisayarların kullanabileceğini yönetmenizi sağlayan bir özelliktir. iTunes Store üzerinden satın aldığınız içeriklere erişebilmesi için yılda 5 bilgisayara kadar yetkilendirme yapabilirsiniz. 5 bilgisayarlık hakkınızı doldurduğunuzda ise daha fazla bilgisayarı yetkilendiremez ve daha önce yetkilendirdiğiniz bilgisayarların yetkisini kaldırmanız gerekir.

Apple ID'si ile iTunes yetkilendirmesi nasıl yapılır?

Apple ID'niz ile iTunes yetkilendirmesi yapmak için;

  1. Menü çubuğundan Mağaza (store) menüsüne girin
  2. Mağaza menüsünde Bu Bilgisayarı Yetkilendir (Authorize This Computer) seçeneğine tıklayın
  3. Sorulduğu zaman Apple ID'niz ve şifrenizi girerek onaylayın

Eğer Windows'da iTunes 11 veya üzeri bir iTunes versiyonu kullanıyorsanız menü çubuğu gizli olarak gelir. Menü çubuğunu görünür yapmak için "iTunes 11'de Kenar Çubuğu'nu Ayarlama" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

iTunes yetkilendirmesi yaptığımda 5 bilgisayar hakkımın tamamını kullandığım belirtiliyor. Yeni bilgisayar yetkilendiremez miyim?

Eğer 5 farklı bilgisayarı iTunes ile yetkilendirmişseniz daha fazla yetkilendirme yapamazsınız. Bu nedenle daha önce yetkilendirdiğiniz bilgisayarlardan en az bir tanesinin yetkisini kaldırmanız gerekmektedir.

Daha önce yetkilendirdiğim bilgisayarlara artık ulaşamıyorum. Beş hakkımı da doldurdum şimdi ne yapacağım?

Apple yılda bir kez olmak üzere her Apple ID'sine tüm yetkilendirilmiş bilgisayarların yetkisini kaldırma hakkı verir. Eğer daha önce kullanmadıysanız bu hakkınızı kullanarak daha önce yetkilendirdiğiniz bilgisayarların yetkisini kaldırmak için;

  1. iTunes'da menü çubuğundan Mağaza (store) menüsüne girin
  2. Eğer Apple ID'niz ile giriş yapmadıysanız Giriş Yap (Sign In) seçeneğine tıklayarak Apple ID'niz ile giriş yapın
  3. Apple ID'niz ile giriş yaptıktan sonra Mağaza menüsüne tekrar girin ve Hesabı Görüntüle (View Account) seçeğine tıklayın
  4. Apple Kimliği Özeti'nin altında Bilgisayar Yetkileri başlığı bulunur. En sağda Tümünün Yetkisini Kaldır (Deauthorize All) butonuna tıklayarak yetkilendirdiğiniz tüm bilgisayarların yetkisini kaldırabilirsiniz.

Hesap Bilgileri'mde tüm bilgisayarlarımın yetkisini kaldıramıyorum. Sebebi ne olabilir?

Hesap Bilgileri ekranınızda tüm bilgisayarlarınızın yetkisini kaldıramıyorsanız muhtemelen daha önce bu seçeneği kullanarak bu hakkınızı tüketmişsinizdir. Apple her sene bir defaya mahsus olmak üzere kullanıcılara tüm bilgisayarlarının yetkisini kaldırmaya izin vermektedir. Yetkilendirdiğiniz bilgisayarlar üzerinden hesap yetkilendirmenizi tek tek kaldırmanız gerekmektedir.

iTunes yetkilendirmesi nasıl kaldırılır?

iTunes yetkilendirmesini kaldırmak için;

  1. Mağaza menüsüne girin
  2. Bu Bilgisayarın Yetkisini Kaldır (Deauthorize This Computer) seçeneğine tıklayın
  3. Sorulduğu zaman Apple ID'niz ve şifrenizi girerek onaylayın

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
1 + 11 = ?