Genius Nedir? Nasıl Kullanılır?

Genius iTunes müzik arşivinizdeki birbirine uyan parçalardan listeler miksler oluşturan bir iTunes özelliğidir. Ayrıca Genius sayesinde arşivinizde bulunmayan ama sevebileceğiniz yeni müzik ve videolar da keşfedebilirsiniz. Genius iTunes ilk yüklendiğinde varsayılan olarak kapalı gelir. Genius önerileri almak, miksler ve listeler oluşturabilmeniz için öncelikle Genius'un açılması gerekmektedir.

Önemli: Aşağıdaki bilgiler ve tariflerde iTunes'da kenar çubuğunuzun açık olduğu varsayılmıştır ve anlatımlar bu varsayıma göre yapılmıştır. Eğer iTunes'unuzda kenar çubuğu açık değilse "iTunes 11'de Kenar Çubuğu'nu Ayarlama" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

iTunes hakkında daha fazla bilgi için "iTunes Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Genius nasıl açılır?

Genius'u açmak için iTunes 8 veya daha üzeri bir iTunes versiyonunda menü çubuğunda bulunan Mağaza menüsünden Genius'u Aç seçeneğine tıklayın. 

Genius'u Aç seçeneğine tıkladıktan sonra iTunes ekranı değişecek ve Genius açıklamalarının bulunduğu bir ekran açılacak. Bu ekranda aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sağ alt köşede bulunan Genius'u Aç seçeneğine tıklayın.

Eğer iTunes Store'a giriş yapmamışsanız Genius'u kullanabilmek için iTunes Store'a giriş yapmanız gerektiğini belirten bir pencere gelecektir. Bu pencerede Apple ID'nizi ve şifrenizi girerek devam edin. Koşullar ve şartlar ile Apple gizlilik politikasının olduğu sayfayı da geçtikten sonra Genius açılacak ve iTunes arşivinizle ilgili bilgileri toplayıp Apple sunucusuna gönderecek. Son olarak tüm bilgiler toplanıp Apple'a gönderildikten sonra Genius tamamen açılmış ve kullanılabilir durumda olacak.

Genius Miksleri (karmaları) nedir?

Genius Miksleri iTunes arşivinizdeki benzer parçalardan otomatik olarak oluşturulan ve bir radyo gibi sürekli çalan parçalardır. Örnek olarak arşivinizde bulunan rap türündeki şarkılar beğenebileceğiniz şekilde Genius Miksleri sayesinde bir araya toplanırlar ve tek tıklamayla sürekli çalmaya başlarlar. Genius Miksleri'nde bulunan şarkıları dinlerken bir sonraki şarkıya geçebilir ve geriye dönebilirsiniz ancak şarkı listesini görüntüleyemeyezsiniz.

Genius Listeleri nedir?

Genius Listeleri dinlemekten hoşlandığınız şarkılara benzer şarkıları bir araya toplayarak size bir playlist oluşturur. Playlistleriniz içindeki şarkıları görüntüleyebilir ve istediğinizi çalabilirsiniz. 

Genius Önerileri nedir?

Genius Önerileri doğrudan iTunes Store ana sayfasından ulaşılabilen ve daha önce satın aldığınız müzik veya filmlere göre yapılan önerilerdir.

Bir şarkı ile ilgili Genius önerileri nasıl alacağım?

Genius önerileri alabilmeniz için aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ilk olarak iTunes arşivinizde üst menüde bulunan Albümler seçeneğini tıklamalısınız. Arşivinizdeki tüm albümler sıralandıktan sonra bir albümün içine girin ve sağ üst köşede bulunan Mağaza seçeneğine tıklayın. Genius albümü taramaya başlayacak daha sonra da Popüler Parçalar, Popüler Albümler ve İlgili Parçalar önerilerini iletecek. Beğendiğiniz bir parça veya albüm varsa aynı pencere üzerinden direkt satın alabilir ve iTunes arşivinize ekleyebilirsiniz.

Direkt iTunes Store üzerinden Genius önerileri nasıl alabilirim?

Direkt iTunes Store üzerinden Genius önerileri iTunes Store ana sayfasından iletilirler. iTunes arşivinizdeki tüm müzik ve filmlerle ilgili Genius önerileri almak için sol tarafta bulunan kenar çubuğundan iTunes Store'u açın. Daha sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ana sayfada olduğunuzdan emin olun ve sayfayı aşağıya doğru kaydırın. Sayfanın ortasında Genius Önerileri başlığı altında Müzik ve Filmler seçeneklerini görebilirsiniz. İsterseniz sağda bulunan Tümünü gör seçeneği ile tüm Genius önerilerini listeyebilir ve beğendiğiniz bir içeriği direkt satın alabilirsiniz.

Genius'u nasıl kapatacağım?

Genius'u kapatmak için menü çubuğundan Mağaza seçeneğine gelin ve açılan pencereden Genius'u Kapat seçeneğini tıklayın. Eğer iTunes 11 veya sonraki versiyonlardan birisinde iTunes Match aboneliği ile Genius'u kullanıyorsanız ilk olarak iTunes Match'i kapatmanız gerekmektedir. Genius ile iTunes Match birlikte çalışan iki özellik oldukları için bilgisayarınızda iTunes Match'in açık olması nedeniyle Genius kapatılamaz.

iTunes Match'i kapatmak için menü çubuğundan Mağaza seçeneğine gelin ve açılan pencereden iTunes Match'i Kapat seçeneğine tıklayın. iTunes Match kapatıldıktan sonra tekrar menü çubuğundan Mağaza seçeneğine gelin ve açılan pencereden bu sefer Genius'u Kapat seçeneğine tıklayın.

iTunes Match ile ilgili daha fazla bilgi için "iTunes Match Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
7 + 7 = ?

İsmini Vermek İsteyen Kullanıcı -- 2 yıl önce yorumladı.Eyw