Güdümlü Erişim Nedir? Nasıl Kullanılır?

Güdümlü Erişim (Guided Access) ilk kez iOS 6 ile birlikte kullanıma sunulan iPhone, iPad veya iPod Touch'ınızın ekranının bir bölümünü veya tamamını kilitleyebileceğiniz bir özelliktir. Güdümlü Erişim sayesinde fotoğraf albümünüzdeki fotoğrafları gösterirken sadece belirli bir fotoğraftan başka bir fotoğrafa geçilebilmesini engelleyebileceğiniz gibi, isterseniz Safari'yi kullanmasına izin verdiğiniz çocuklarınızın belirlediğiniz site dışında başka sitelere girmesinin de önüne geçebilirsiniz.

Güdümlü Erişim'i açmak için aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iPhone, iPad veya iPod Touch'ınızdan Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik menüsüne girmeniz gerekmektedir.

Erişilebilirlik menüsünün içinde bulunan Güdümlü Erişim menüsüne girdikten sonra Güdümlü Erişim'i kullanıma açabilirsiniz. Güdümlü Erişim'i açtığınız uygulamalarda Güdümlü Erişim'i kapatmak için bir şifre girmeniz gerekmektedir. Bu şifreyi de Güdümlü Erişim menüsünün içinden aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ayarlayabilirsiniz.

Güdümlü Erişim açıldıktan sonra bir uygulamada kullanılabilmesi için ana ekran (home) tuşuna üç defa arka arkaya basılması gerekmektedir. Eğer ana ekran tuşunuz bozuksa Assistive Touch kullanarak da aynı işlemleri yapabilirsiniz. 

Not: Güdümlü Erişim özellikleri ana ekranda çalışmaz. Güdümlü Erişim'i kullanabilmek için mutlaka bir uygulamada olmanız gerekmektedir.

Assistive Touch ile ilgili daha fazla bilgi için "Assistive Touch Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Güdümlü Erişim açıkken ekran görüntüsü alınamıyor bu nedenle yazımızın devamında kullandığımız test cihazının fotoğrafını çekerek ekran görüntüleri paylaşıyoruz.

Bir uygulamaya girdikten sonra ana ekran (home) tuşuna üç defa arka arkaya bastığınızda Güdümlü Erişim ekranı açılır. Bu ekranda aşağıdaki ilk ekran görüntüsünde olduğu gibi dokunulmasını istemediğiniz alanları parmağınızla daire içine alarak işaretliyebiliyorsunuz. (Biz Safari uygulamasında açtığımız sayfamızdan en üstteki ve en alttaki menülerin olduğu alanlara erişimi engellemek için en üst alanı ve en alt alanı parmağımızla çizerek belirledik.) İşaretleme işi bittikten sonra sağ üst köşeden Başlat seçeneğine dokunduğunuzda sayfada belirlediğiniz alanların rengi değişiyor ve bu alanlara dokunulamıyor.

Ayrıca Güdümlü Erişim ekranında isteseniz sol alt köşede bulunan Seçenekler menüsünden cihazınızın fiziksel düğmelerinin de çalışmasını tamamen engelleyebiliyorsunuz. Bu durumda cihazınızın kapatma tuşuna basılsa bile Güdümlü Erişim aktif olduğundan dolayı cihazınız kapanmayacak ve ekranda Güdümlü Erişim'in açık olduğu yazısı çıkacaktır. Seçenekler menüsünde ayrıca isterseniz ekranınızın dokunmalara tepki vermesini tamamen de engelleyebiliyorsunuz. Bu seçeneği açarsanız cihazınızın ekranında o anda ne varsa Güdümlü Erişim kapatılana kadar orada kalıyor ve ekranınız parmakla dokunmalara hiç tepki vermiyor.

Güdümlü Erişim'den çıkmak için ana ekran (home) tuşuna tekrar üç defa arka arkaya basmanız ve ardından Güdümlü Erişim için tanımladığınız şifrenizi girmeniz gerekiyor. Şifrenizi girdikten sonra Güdümlü Erişim'i kapatabilir ve tekrar eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
7 + 10 = ?

delil morkoyun -- 3 yıl önce yorumladı.benimde oldu şimdi naoiorum açılmıor

cemil aksu -- 4 yıl önce yorumladı.iphone 4 kullanıyorum yurt dışında kuzenimin telefonunu satın aldım her şey güzel kaydı felan yanlışlıkla bu güdümlü olayı açtık şifreyi bulamıyoruz ne yapmamız gerekir