iPhone Numara Engelleme

iOS 7 öncesi iPhone kullanıcıları istemedikleri numaralardan gelen aramaları ve mesajları ancak Jailbreak yapılmış cihazlara yüklenen bazı kara liste (black list) programları ile engelleyebiliyorlardı. iOS 7 ile birlikte artık iPhone kullanıcıları istemedikleri numaralardan gelen aramaları, mesajları, FaceTime isteklerini ve iMessage iletilerini cihazlarına Jailbreak yapmadan da engelleyebiliyorlar. Numara engelleme özelliği aynı zamanda iCloud ile senkronize olduğu için iPhone'unuzu sıfırlasanız ve tekrar yükleseniz bile engellediğiniz numaralar iCloud ile iPhone'unuza giriş yaptığınızda tekrar geri geliyorlar. Spam mesaj atan firmaların sayısı gün geçtikçe arttığı için bu özellik bir süre sonra istemediğiniz mesajları almanızı tamamen engelleyemiyor olsa da gelen mesajların sayısını azalttığı da bir gerçek.

iOS 7 ile iPhone'unuzda istemediğiniz numaraları engellemek için aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi engellemek istediğiniz bir numaradan gelen mesajın sağ üst köşesinde bulunan Kişi butonuna dokunduktan sonra açılan menüden bilgi ekranına girmek için küçük bir daire içinde bulunan ( i ) harfine dokunuyoruz.

Bilgi ekranına girdikten sonra sayfayı en aşağıya kaydırıyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Bu Arayanı Engelle seçeneğine dokunuyoruz. Engellenen listesindeki kişilerden telefon, mesaj veya FaceTime araması almayacağımızı belirten bir uyarı çıkıyor ve bu uyarıya da Kişiyi Engelle seçeneğine dokunara devam ediyoruz. Artık istemediğimiz numarayı engelledik ve bir daha bu numaradan telefon, mesaj veya FaceTime araması almayacağız.

iPhone'da yanlışlıkla engellenen bir numaranın engelini nasıl kaldırılır?

Eğer yanlışlıkla bir numarayı engellediyseniz veya artık engellemek istemediğiniz bir numara varsa engelini kaldırmak için tek yapmanız gereken iPhone'unuzun ana ekranında bulunan Ayarlar ikonuna tıklayarak açılan pencereden Telefon menüsüne girmek. Telefon menüsüne girdikten sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi en altta bulunan Engellenenler seçeneği altında daha önce engellediğiniz bütün numaraları görebilirsiniz. Bu numaralardan birisine dokunarak detaylarını görebilir ve engelini kaldırabilirsiniz. İsterseniz sağ üst köşede bulunan Düzenle seçeneğine tıklayarak da hızlıca engellenen numaraların engelini kaldırabilirsiniz.

Eğer telefon listenizden bir kişinin numarasını engellemek isterseniz Engellenenler ekranında sol altta bulunan Yeni Ekle... seçeneği ile telefon rehberinize ulaşabilir ve istediğiniz kişinin numarasını engelleyebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
9 + 1 = ?

Nur -- 2 yıl önce yorumladı.Ya engelini kaldırıp silmek yerine engeli kalsın silinsin

Betül uçar -- 2 yıl önce yorumladı.Engellediğim kişinin aramasını nasıl göremiyorum ya yada nasıl görünüyo açıklar mısınız lütfen

CS Design -- 4 yıl önce yorumladı.Gerçekten çok yararlı oldu sonsuz teşekkürler.

ersin tosun -- 4 yıl önce yorumladı.kardeşimin telefonunu ıphone 4 s telefonumla arayamıyorum birkere çalıyor hemen meşgule atıyor yalnız o beni aryor sadece ben arayamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

sevda bölük -- 4 yıl önce yorumladı.Iphone telden twitter a girdigimde arkadaşımı takip edemiyorum bu konuda yardım edin