Mac: Dock Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dock Mac'imizde bulunan sık kullandığımız uygulamalarımıza kolayca erişebilmemizi sağlayan bir alandır. Dock'ı bir anlamda Windows'daki Görev Çubuğu'na benzetebiliriz. Dock'da bulunan uygulama ikonları birer kısayol oldukları için silindikleri zaman aslında uygulamalar silinmezler. Dock'da bulunan uygulamaları istediğimiz gibi düzenleyebilir ve kendimize göre görünümünü özelleştirebiliriz.

Dock iki ana bölümden oluşur. Sol tarafta Finder ve diğer uygulamalarımız dururken sağ tarafta ise çöp kutusu ve klasörlerimiz yer alır. Ayrıca Mac'imizde bir pencereyi küçülttüğümüz zaman bu pencere Dock'da sağ tarafa küçülür ve biz tekrar büyütene kadar orada kalır. Dock'ımızdan bir uygulamayı kaldırmak için uygulamayı mouse ile tutup Dock'ın dışına sürükledikten sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulama ikonunun altında bulut simgesi çıkana kadar bekleyip sonra ikonu bırakmak yeterlidir.

İstersek Dock tercihlerinden Dock'ımız ile ilgili özellikleri değiştirebilir ve kendimize göre özelleştirebiliriz. Dock tercihlerine girmek için Menü Çubuğu'nda sol üst köşede bulunan Apple logosuna tıklayarak açılan pencereden Sistem Tercihleri'ni seçmeliyiz. Sistem Tercihleri penceresinde Kişisel başlığı altında bulunan Dock ikonuna tıklayarak Dock tercihlerini açabiliriz.

  • Dock Tercihleri'nde en üstte bulunan boyut seçeneği Dock'ımızın boyutunu belirler. Burada bulunan çubuğu sağa veya sola kaydırarak Dock'ımızın büyüklüğünü ayarlayabiliriz.
  • Büyütme seçeneği ise aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Dock'ımızın üstüne mouse ile geldiğimizde ikonların büyüyerek daha güzel bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

  • Ekrana yerleştir seçeneği sayesinde Dock'ımızın ekranın neresinde durmasını istediğimizi seçebiliyoruz.
  • Pencereleri simge durumuna küçült seçeneğinin altında Cin efektiyle ve Ölçekleme efektiyle olmak üzere iki seçenek bulunur. Bu seçenekler pencerelerinizi Dock'a küçültürken gördüğünüz animasyonlarla ilgilidir. varsayılan olarak Cin efekti seçili gelir ve bir pencerenin küçültme ikonuna tıkladığınızda lambaya giren bir cin gibi pencere Dock'a küçülür.
  • Pencereyi simge durumuna küçültmek için başlık çubuğuna çift tıkla seçeneği sayesinde pencerelerin sol üst köşesinde bulunan küçük sarı buton yerine pencerelerin başlık çubuğuna basarak küçültme işlemini yapabilirsiniz.
  • Pencereleri uygulama simgesine küçült seçeneği sayesinde açık olan pencerelerinizi küçülttüğünüzde açık olan pencereleriniz Dock'ınızda sağ tarafa küçülmek yerine doğrudan kendi ikonlarına küçülürler. Bu sayede Dock'ınızın daha da uzamasını engelleyebilirsiniz.
  • Uygulamaların açılışını canlandırmayla göster seçeneği sayesinde Dock'da bulunan bir uygulamaya tıkladığınızda uygulama Dock üzerinde açılıncaya kadar zıplamaya başlar. Bu hoş görünüm sayesinde hangi uygulamaların açıldığını da kolayca anlayabilirsiniz.
  • Dock'u otomatik olarak gizle veya göster seçeneği sayesinde isterseniz Dock'ınız kullanmadığınız zamanlarda gizlenir ve siz mouse ile durduğu yere geldiğinizde tekrar görünür olur. Ayrıca Dock'ı gizlemek ve tekrar görünür yapmak için CMD + Alt (Option) + D kısayol tuşlarını da kullanabilirsiniz.
  • Açık uygulamalar için gösterge ışıklarını göster seçeneği sayesinde Dock'ınızda açık olan uygulamaların altında küçük bir çizgi belirir ve siz uygulamayı kapatmadığınız sürece bu çizgi de kaybolmaz. Bu çizgi sayesinde hangi uygulamayı kapattığınız halde henüz çıkış yapmadığınızı da görebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
8 + 6 = ?