Mac: Mac App Store Nedir? Nasıl Kullanılır?

Mac App Store, Mac OS X Snow Leopard 10.6.6 ile hayatımıza giren tıpkı iPhone, iPad ve iPod Touch'ımıza uygulama yüklemek için kullandığımız App Store'a benzer bir uygulamadır. Mac App Store sayesinde aradığımız uygulamaları bulup Apple ID'mizi kullanarak güvenle uygulama ücretli veya ücretsiz uygulama satın alabilir ve Mac'imize kurabiliriz. Mac App Store'dan indirilen uygulamalar tıpkı diğer uygulamalar gibi Launchpad'e yerleşirler ve kolayca ulaşılabilirler. Mac App Store üzerinden Apple ID'si ile alınan uygulamalar iCloud hesabımız üzerinde depolanırlar ve bu sayede Mac'imizi değiştirsek bile daha önceden satın aldığımız uygulamalara tekrar ulaşabilir ve ücretsiz olarak tekrar indirebiliriz.

Mac App Store'a birden fazla yolla ulaşmak mümkündür;

  • Dock'da bulunan Finder ikonunun hemen yanındaki, eğer yerini değiştirmediysek, Mac App Store ikonu ile
  • Launchpad'de bulunan Mac App Store ikonu ile
  • Menü Çubuğu'nda en sol üstte bulunan Apple logosuna tıkladığımızda açılan pencereden App Store... seçeneği ile
  • Spotlight'a Mac App Store yazarak

Spotlight ile ilgili daha fazla bilgi için "Mac: Spotlight Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Mac App Store çalıştırıldığında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir pencere ile karşılaşırız. Bu pencerede en üstte Öne Çıkanlar, En Popüler, Kategoriler, Satın Alınanlar ve Güncellemeler menüleri bulunmaktadır. İsterseniz en üst sağda bulunan arama kutusunu kullanarak da uygulama arayabilir ve sonuçları görebilirsiniz.

  • Öne Çıkanlar: Yeni ve dikkate değer uygulamalarla en popüler uygulamalar bu menüde gösterilir. Bu menü sayesinde Mac App Store'a yeni eklenmiş ve popüler uygulamaları kolayca görebilirsiniz.
  • En Popüler: Mac App Store'da bulunan ücretli, ücretsiz ve en yüksek ciro yapan uygulamalar bu menüde gösterilir.
  • Kategoriler: Mac App Store'da bulunan uygulamaları kategoriler halinde bu menü sayesinde görebilir ihtiyacınız olan kategoriye girerek en çok ihtiyacınız olan uygulamayı kolaylıkla bulabilirsiniz.
  • Satın Alınanlar: Daha önceden satın aldığınız uygulamalarınızı bu menüde bulabilirsiniz.
  • Güncellemeler: Mac App Store'dan yüklenen uygulamalarla Mac OS X güncellemelerini bu menüde görebilir ve kolayca kurabilirsiniz.

Mac App Store'dan bir uygulama yükleyebilmek için öncelikle bir Apple ID'sine sahip olmanız gerekmektedir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de olduğu gibi bir uygulama ikonunun altında bulunan ücretsiz ikonuna tıkladığınız zaman daha önce giriş yapmamışsanız sizden Apple ID'nizi girmeniz istenir. Apple ID'nizi girip şifrenizi de yazdıktan sonra uygulama indirilmeye başlar. İnen uygulamalarınızı Launchpad'de görebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer indirmek istediğiniz uygulama ücretli bir uygulama ise aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulamanın ikonunun altında uygulamanın ücreti yazar. Yine bu ücretin yazdığı ikona tıklayarak uygulamayı indirmeye başlayabilirsiniz. 

Eğer kredi kartsız Apple ID kullanıyorsanız ücretli uygulamaları indirebilmek için Apple ID'nize kredi kartınızı tanımlamanız gerekir.

Daha önceden satın aldığınız uygulamalarınıza ulaşmak isterseniz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi üstteki menüden Satın Alınanlar seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Satın Alınanlar penceresinde daha önce indirdiğiniz tüm uygulamaları görebilir ve Mac'inizde yüklü olmayanları hiçbir ücret ödemeden tekrar indirebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Daha önce iPhone, iPad veya iPod Touch ile App Store üzerinden satın aldığınız uygulamalar için Mac App Store'da tekrar ücretlendirilebilirsiniz. Mac App Store ve App Store tamamen farklı işletim sistemleri üzerinde çalışan iki farklı uygulama mağazasıdır.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
1 + 3 = ?