Mac: Launchpad Nedir? Nasıl Kullanılır?

Launchpad Mac OS X Lion ile birlikte kullanılmaya başlanan ve Mac'imize yüklü bütün uygulamaları tek bir pencerede görüp düzenleyebileceğimiz bir özelliktir. Apple Mac OS X Lion'u tanıtırken iOS'den öğrendiklerimizi Mac'e uyarlıyoruz demişti. Launchpad için de bu uyarlamanın bir ürünü dersek yanlış bir şey söylemiş olmayız.

Launchpad açıldığında iPhone iPad ve iPod Touch'dakine benzer bir ekran ile karşılaşıyoruz. Bu ekranda Mac'imize yüklü olan bütün uygulamalar ikonlarıyla birlikte gösteriliyor ve bu uygulamaları Launchpad üzerinde yeni klasörler yaratarak düzenleyebiliyoruz. Launchpad'i çalıştırmanın bir kaç yöntemi bulunuyor;

  • Dock'da bulunan (eğer silmediyseniz) Launchpad ikonuyla
  • Trackpad ile dört parmağınızı kullanarak sıkıştırma hareketiyle (yerden bir şey alır gibi yaparak)
  • Spotlight'a Launchpad yazarak
  • Sıcak Köşeler kullanarak

Launchpad açıldığında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir ekran ile karşılacaksınız. Bu ekranda Mac'inizde yüklü olan tüm uygulamaları görebilir, bu uygulamaların yerlerini değiştirebilir veya uygulamaları tutup aynı iOS'de bir uygulamayı başka bir ekrana taşır gibi farklı bir ekrana taşıyabilirsiniz.

Launchpad ile isterseniz uygulamalarınızı klasörler altında toplayabilir ve bu klasörleri istediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz. Launchpad üzerinde yaptığınız düzenlemeler uygulama dosyalarınızı değiştirmediği için burada yapmış olduğunuz klasörleme işlemleri uygulamalarınızın gerçekte bulunduğu yerleri ve isimlerini değiştirmez. Değişiklikler sadece Lauchpad üzerinde aradığınız dosyayı daha kolay bulabilmeniz veya dosyalarınızı kendinize göre düzenleyebilmeniz için yapılır.

Mac App Store üzerinden indirdiğiniz uygulamalar da Launchpad'de görüntülenir ve bu ekrandan kolayca çalıştırılabilirler. Eğer bir uygulamayı Mac App Store üzerinden yüklediyseniz bu uygulamayı Launchpad üzerinden kolayca silebilirsiniz. Ancak Mac App Store üzerinden yüklenmeye uygulamalar Launchpad ile silinemezler. Mac App Store'dan yüklediğiniz bir uygulamayı Launchpad ile silmenin iki yöntemi vardır;

  • Bir uygulamanın üzerine mouse ile tıklayıp basılı tutarak sol üst köşesinde X (çarpı) işareti çıkana kadar beklemek
  • Klavyeden Alt (Option) tuşuna basarak Launchpad'deki uygulamaların üzerinde X (çarpı) işareti çıkmasını sağlamak

Mac App Store hakkında daha detaylı bilgi almak için "Mac: Mac App Store Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  

Launchpad'de ayrıca aradığımız uygulamayı çok daha kolay bulabilmemizi sağlamak için bir de arama kutusu bulunur. İsterseniz Launchpad'i açtıktan hemen sonra hiç bir yere tıklamadan aradığınız uygulamanın ismini yazmaya başlayabilir ve aradığınız uygulamaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
4 + 7 = ?