Mac: Spotlight Nedir? Nasıl Kullanılır?

Spotlight Mac'imizde bulunan tüm dosyalarımızı kataloglayan ve ihtiyacımız olduğunda doğru dosyaya ulaşmamızı sağlayan bir özelliktir. Mac OS X ilk yüklendiğinde Spotlight'ın dosyalarımızı kataloglaması biraz vakit alır ancak ilk kataloglama bittikten sonra Spotlight Mac OS X'e eklenen her dosyayı hızla kataloglar ve bir arama yaptığımızda sonuçları anında göstermeye başlar. Spotlight'ı Windows'da Başlat menüsünde bulunan arama kutusuna benzetebiliriz ancak çalışma şekli ve önerileri göz önüne alındığında Windows arama kutusundan çok daha başarılıdır ve bu nedenle Mac kullanıcıları tarafından çok sevilir.

Spotlight'ı açıp arama yapmaya başlamak için Menü Çubuğu'nda sağ üst köşede bulunan büyüteç ikonuna tıklayabilir veya CMD + Space kısayol tuşlarını kullanabiliriz. Spotlight bir arama yaptığınızda aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi arama sonuçlarını gruplar ve en iyi seçeneği en üstte gösterir. Eğer arama sonuçlarından birinin üzerine mouse ile gelir ve kısa bir süre beklerseniz arama sonucuyla ilgili bir özeti de görebilirsiniz. Eğer bir görsel üzerinde beklemişseniz yanda o görsel, eğer bir web sayfası üzerinde beklemişseniz de yanda o web sayfasının küçük bir hali açılır.

Eğer istersek Spotlight arama sonuçlarını istediğimiz şekilde özelleştirebilme şansına da sahibiz. Sistem Tercihleri altında bulunan Spotlight ayarlarına girerek Spotlight'ın istemediğimiz sonuçları getirmesini engelleyebileceğimiz gibi hangi özellikteki belgelerin arama sonucunda üstte çıkacağına da kolaylıkla karar verebiliriz.

Sistem Tercihleri hakkında daha fazla bilgi için "Mac: Sistem Tercihleri Nedir?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Arama sonuçlarında görünmesini istemediğimiz dosyalar için Spotlight Tercihleri penceresinde üstteki menüden Gizlilik sekmesine giderek bu dosyaları ekleyebilir ve arama sonuçlarından gizleyebiliriz. Örnek olarak metin dosyalarımızın arama sonuçlarında görünmesini istiyoruz ancak şirketimizle ilgili gizli belgelerin arama sonuçlarından çıkarılmasını istiyoruz. Gizlilik menüsüne girerek sol alt köşede bulunan (+) artı ikonuna tıklayarak gizli belgelerimizi seçebilir ve arama sonuçlarından çıkartabiliriz. Ya da Arama Sonuçları menüsünden hangi tipteki dosyaların arama sonuçlarından çıkarılmasını istediğimiz seçebilir ve busayede bu tip dosyaların bir daha arama sonuçlarında görünmemesini engelleyebiliriz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
7 + 11 = ?