Mac: Sistem Tercihleri Nedir?

Sistem Tercih'leri Mac'imizin tüm ayalarını tek bir yerden kontrol edebilmemizi sağlar ve oldukça kolay bir kullanımı vardır. Özellikle Windows'dan Mac'e geçen kullanıcılar tarafından 5 başlık altında toplanan Sistem Tercihleri ayarları Windows'daki Denetim Masası ile karşılaştırıldığında yetersizmiş gibi görünebilir.

Sistem Tercihleri 5 ana başlık altında toplanırlar;

 • Kişisel: Mac OS X'in görünümünü değiştirebileceğiniz ve dil, güvenlik ve bildirim ayarlarını yapabileceğiniz ikonlar bu başlık altında toplanırlar.
 • Donanım: CD / DVD, klavye, mouse, Trackpad, yazıcı ve diğer donanım ayarlarını yapabileceğiniz ikonlar bu başlık altında toplanırlar.
 • İnternet ve Kablosuz Ağ: iCloud, ağ, Bluetooth ve paylaşım ayarlarına ait ikonlar bu başlık altında toplanırlar.
 • Sistem: Kullanıcılar, gruplar, tarih, saat, yazılım güncelleme, Time Machine ve erişilebilirlik seçeneklerine ait ayalar bu başlık altında toplanırlar.
 • Diğer: İlk Mac OS X yüklemenizin ardından boş olan ancak daha sonradan yüklediğiniz Flash ve Java gibi diğer uygulamalarınızın ayarları bu başlık altında toplanırlar.

Sistem Tercihleri her ne kadar oldukça düzenli olsa da bazen aradığımız ayaların tam olarak nerede olduğunu bulamayabiliriz. İşte böyle zamanlar için Sistem Tercihleri'nde bir de arama kutusu bulunur. Arama kutusu Sistem Tercihleri penceresinin sağ üst köşesinde bulunur ve bu alana bir şeyler yazmaya başladığınızda pencere aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi hafifçe kararak aradığınız ayarların nerede bulunduğunu göstermeye başlar. 

Eğer aradığınız ayarı tam olarak yazar veya size önerilen seçeneklerden birisini seçerseniz Sistem Tercihleri tam olarak ne aradığınızı anlar ve size doğru ayarların bulunduğu yeri aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi tam bir daire içine alarak gösterir. Bu sayede aradığınız ayarların nerede olduğunu kolayca görebilir ve istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Sistem Tercihleri'ne aşağıdaki seçeneklerden birisini kullanarak ulaşabilirsiniz;

 • Menü Çubuğu'nda sol üst köşede bulunan Apple logosuna tıkladığınızda açılan pencereden Sistem Tercihleri'ni seçerek
 • Dock'da bulunan (eğer kaldırmadıysanız) Sistem Tercihleri ikonuna tıklayarak
 • Uygulamalarınızın bulunduğu Launchpad'den Sistem tercihleri ikonuna tıklayarak
 • Spotlight'a Sistem Tercihleri yazarak

Ayrıca Mac klavyenizde bulunan bazı fonksiyon tuşlarına Alt (Option) tuşuna basılı tutarken tıklarsanız o fonksiyona ait ayarlar Sistem Tercihleri'nde otomatik olarak açılırlar.

 • Alt (Option) + F1 veya F2: Ekran ayarlarını açar
 • Alt (Option) + F3: Mission Control ayarlarını açar
 • Alt (Option) + F5 veya F6: Klavye ayarlarını açar
 • Alt (Option) + F10 + F11 + F12: Ses ayarlarını açar

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
4 + 3 = ?