Mac: Sıcak Köşeler Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sıcak Köşeler (Hot Corners) ekranımızın dört köşesine de farklı özellikler atayarak bu özellikleri sadece mouse hareketi ile çalıştırmamızı sağlayan bir özelliktir. Sıcak Köşeler Windows'dan Mac'e geçen kullanıcılar tarafından ilk başta fazla kullanılmasa da alışıldıktan sonra çok sevilen ve sürekli kullanılan özellikler arasındadır.

Sıcak Köşeler'i etkinleştirmek için sol üst köşede bulunan Apple logosuna tıklayarak açılan pencereden Sistem Tercihleri'ne girin. Sistem Tercihleri penceresinde Kişisel başlığı altında bulunan Mission Control butonuna tıklayın. Mission Control daha önce de açıkladığımız gibi pencerelerinizi ve masaüstlerinizi yönetmenizin en kolay yoludur. Sıcak Köşeler'in ayarları da Mission Control penceresi üzerinden yapılır. Sıcak Köşeler'i etkinleştirmek için bu pencerede en alt solda bulunan Sıcak Köşeler butonuna tıklayın.

Sıcak Köşeler butonuna tıkladıktan sonra Sıcak Köşeler'i belirleyebileceğiniz ve yönetebileceğiniz pencere açılacaktır. Bu pencerede ekranınızın sol üst, sağ üst, sol alt ve sağ alt köşelerine birer özellik tanımlayabilir ve bu köşelerden birisine mouse ile geldiğiniz zaman tanımladığınız özelliğin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Sıcak Köşeler'e tanımayalabileceğiniz özellikler şu şekildedir;

  • Mission Control: Belirlediğiniz sıcak köşeye gelindiğinde Mission Control çalışır ve açık olan tüm pencereleriniz, tam ekran uygulamalarınız ile masaüstleriniz gruplanarak tek bir ekranda gösterilir.
  • Uygulama Pencereleri: Belirlediğiniz sıcak köşeye gelindiğinde o anda aktif olan uygulmaya ait tüm pencereler tek bir ekranda görüntülenir.
  • Masaüstü: Belirlediğiniz sıcak köşeye gelindiğinde tüm pencereleriniz gizlenir ve masaüstünüz görüntülenir.
  • Dashboard: Belirlediğiniz sıcak köşeye gelindiğinde farklı araçlar yerleştirebileceğiniz Dashboard açılır.
  • Bildirim Merkezi: Belirlediğiniz sıcak köşeye gelindiğinde Bildirim Merkezi açılır.
  • Launchpad: Belirlediğiniz sıcak köşeye gelindiğinde tüm uygulamalarınızın bulunduğu Launchpad açılır.
  • Ekran Koruyucuyu Başlat: Belirlediğiniz sıcak köşeye gelindiğinde ekran koruyucunuz başlatılır.
  • Ekran koruyucuyu Etkisizleştir: Belirlediğiniz sıcak köşeye gelindiğinde ekran koruyucunuz etkisizleştirilir.
  • Ekranı Uyut: Belirlediğiniz sıcak köşeye gelindiğinde Mac'inizin ekranı uyutulur.

Launchpad hakkında daha fazla bilgi için "Mac: Launchpad Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ne yazık ki Apple tarafından belirlenmiş olan bu özelliklerin dışında Sıcak Köşeler sayesinde başka uygulama veya özelliklerin kullanılabilmesi mümkün değil. Sıkca Köşeler her ne kadar işimizi oldukça kolaylaştıracak kısayollar sunsa da Sıcak Köşeler'i kullanan kullanıcılar en çok sol üst köşede Apple logosu bulunduğu için buraya mouse ile geldiklerinde tanımlanan özelliklerin yanlışlıkla açılmasından şikayet ediyorlar. Bu gibi durumlar için Sıcak Köşeler'in ayrıca bir tuş kombinasyonu ve mouse hareketi ile çalışabilmesi de mümkün.

Yanlışlıkla Sıcak Köşeler'i açmak canınızı sıkıyorsa "Mac: Yanlışlıkla Sıcak Köşleri Açmayı Engelleme" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
3 + 6 = ?