Mac: Mission Control Nedir? Nasıl Kullanılır?

Birden fazla uygulama, masaüstü ve pencere ile çalışırken aradığınız pencereyi bulmanın, açık pencereleri tek tek deneyerek istediğiniz pencereyi seçip açmanın bazen ne kadar zor olabildiğini mutlaka farketmişsinizdir. Mission Control tam da bu gibi durumlarda çok işimize yarayan bir özelliktir. Mission Control sayesinde tüm açık olan pencerelerimiz gruplanır ve bir arada gösterilir. Ayrıca farklı masaüstleri de yine Mission Control ile yaratılabilir ve hepsi tek bir ekrandan görüntülenerek seçilebilir.

Mission Control yeni Mac klavyelerinde F3 tuşuna yerleştirilmiştir. F3 tuşu ile Mission Control'e ulaşılamazsa Fn + F9 tuşları da kullanılabilir. 

Eğer Trackpad kullanıyorsanız ve Mission Control Trackpad'inizde aktif edilmişse üç parmağınızı yukarıya doğru iterek de Mission Control'ü çalıştırabilirsiniz.

F3 tuşuna basıldığı zaman Mission Control çalışır ve açık olan tüm pencereler ile masaüstleri aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi gruplanarak en son açılan en önde olacak şekilde düzenlenerek gösterilir. Grupların içinden istediğimiz bir pencereyi seçebilir veya masaüstünü seçerek açık olan pencerelerimiz arasında dolaşmak zorunda kalmadan kolayca aradığımız pencereyi veya masaüstünü bulabiliriz.

Mission Control'da ayrıca bütün açık olan pencerelerimiz yerine tek bir tipteki bütün pencereleri de görüntüleyebiliriz. Sadece tek bir tipteki dosyaları Mission Control'de görüntülemek için Kontrol + F3 tuşlarına basmamız gerekmektedir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Kontrol + F3 tuşlarına basıldığı zaman sadece o anda aktif olan dosya tipindeki tüm pencereler Mission Control'de görüntülenir ve bu sayede aradığımız pencereyi bulmak daha da kolaylaşır.

Mission Control ile farklı masaüstleri nasıl yaratılır?

Eski Mac OS X sürümlerinde Mission Control'ün yaptığı görevler Expose ve Spaces olarak iki farklı özellik altında toplanmıştı. Artık Mission Control sayesinde kullanıcılar istelerse tek bir yerden farklı masaüstleri yaratarak kontrol edebiliyorlar. Mission Control ile farklı masaüstleri oluşturmak için Misson Control ekranında, aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, mouse ile en üstte bulunan masaüstü penceremizin bulunduğu alana gelmek gerekiyor. Mouse ile bu alana gelindiğinde ekranın sağ tarafında bir (artı) işareti belirecek ve bu artı işaretine tıklandığı zaman yeni bir masaüstü oluşturuluyor.

Mission Control ile oluşturulan masaüstleri nasıl kapatılır?

Mission Control ile oluşturulan yeni masaüstlerini kapatmak için aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi kapatmak istenilen masaüstünün üzerine gelip bir süre mouse ile beklemek gerekiyor. Masaüstünün sol üst köşesinde bir X (çarpı) ikonu beliriyor ve bu ikona tıklayarak açık olan masaüstü kapatılabiliyor.

Not: Eğer tam ekran bir uygulama kullanıyorsanız bu uygulama da Mission Control'de masaüstleriyle birlikte görüntülenecektir. Tam ekran uygulamalar farklı bir masaüstü olmadıkları için yukarıda bahsettiğimiz şekilde kapatılamazlar. Tam ekran olarak çalıştırılan uygulamanın olduğu ekrana gelerek tam ekrandan çıkılması gerekir. 

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
1 + 3 = ?