Mac: Ana Klasör Nedir?

Ana Klasör (Home Folder) Mac'imizde kendi kullanıcımıza ait bütün dosyaların ve kullanıcı ayarlarının tutulduğu bir klasördür. Bu klasörün içinde iTunes arşivimizden özel dosyalarımıza kadar (iPhoto'da bulunan fotoğraflarımız gibi) kendi kullanıcımıza ait bütün dosyalar bulunur. Mac'imizi kullanan her kullanıcının kendi Ana Klasör'ü vardır ve bu sayede farklı kullanıcıların dosyaları birbirine karışmazlar.

Ana Klasör ev şeklinde bir ikona sahiptir ve eğer değiştirilmemişse Dock'da bulunan Finder ikonuna tıkladığınız zaman varsayılan olarak Ana Klasör'ünüz kullanıcı adınız ile açılır. 

Finder hakkında daha fazla bilgi için "Mac: Finder Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ana Klasörünüz altında yüklemiş olduğunuz uygulamalarınız, belgeleriniz, indirmiş olduğunuz dosyalarınız, paylaşılan belgeleriniz, fotoğraflarınız, masaüstünüz ve Ana Klasör'ünüzü kullanması gereken bazı uygulamalarınız kendi ikonları ile bulunurlar. Eğer Windows'dan Mac'e geçmişseniz düzenlemeniz gereken en önemli klasör Ana Klasör'ünüzdür diyebiliriz. Ayrıca yüklemiş olduğunuz medya dosyaları, belgeleriniz ve fotoğraflarınız da Ana Klasör'ünüz altında depolanırlar. Örnek olarak iTunes arşivinize eklediğiniz bir müzik veya film otomatk olarak Ana Klasör - Müzik - iTunes klasörüne yerleştirilir.

Ana Klasör'ün içindeki dosyalar sistem ayarlarınızı da içerdiği için Mac OS X doğru çalışabilmek için bu dosyalara ihtiyaç duyar. Özellikle yeni bir Mac kullanıcısıysanız veya çok fazla deneyiminiz yoksa bu klasörün ayarlarını değiştirmemenizi tavsiye ederiz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 9 = ?