Mac: Türkçe Dil Ayarları Nasıl Yapılır?

Mac OS X Lion Türkçe desteği ile birlikte piyasaya sürüldü ve bir çok Mac kullanıcısı en sonunda bilgisayarlarını Türkçe kullanmaya başladılar. Lion sonrasında çıkan Mountain Lion ve Mavericks'te de Türkçe dil desteği devam etti. Genellikle Türkiye'den sıfır bir Mac alanlar zaten kurulum sırasında Türkçe'yi seçtikleri için işletim sistemlerini de Türkçe olarak kurup kullanmaya başlayabiliyorlar. Ancak ikinci el bir Mac aldıysanız veya Mac'inizi yurt dışından getirdiyseniz Mac OS X'in de Türkçe olmaması durumuyla karşılaşılabiliyor. Böyle bir durumda Mac'inizi Türkçe kullanabilmek için küçük bir ayar yapmanız gerekiyor.

Mac OS X'i Türkçe yapmak için ilk olarak menü çubuğunda sol üst köşede bulunan Apple logosuna tıklayarak Sistem Tercihleri'ni (System Preferences) açın. Sistem Tercihleri penceresinde aşağıdaki ekran görüntüsünde de olduğu gibi Dil ve Metin (Language and Text) ayarlarına tıklayın ve açılan pencerede üstteki menüden Dil (Language) seçeneğine girin. 

Sistem Tercihleri hakkında daha fazla bilgi için "Mac: Sistem Tercihleri Nedir?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Dil seçeneklerinin görüntülendiği ekranda sol tarafta bulunan menüden Türkçe (Turkish) seçeneğini tutarak en üste taşıyın. Bu ekranda Türkçe (Turkish) seçeneği en üstte olmalıdır. Yani listede bulunmasına rağmen en üstte değilse de Mac OS X'i Türkçe olarak kullanamazsınız. Mac'inizi baştan başlatarak Mac OS X'i Türkçe kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer bu listede Türkçe seçeneğini göremiyorsanız aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sol alt köşeden Listeyi Düzenle... (Edit list )seçeneğine tıklayın ve açılan pencereden Türkçe'yi (Turkish) etkin hale getirin. Tamam butonuna basarak çıkın ve listeden Türkçe'yi en başa taşıyın. Mac'inizi baştan başlatın.

NOT: Mac'inizi Türkçe kullanabilmeniz için Mac OS X'in en az 10.7 Lion olması gerekmektedir. Daha önceki Mac OS X sürümlerinde Türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
2 + 9 = ?