Mac: Menü Çubuğu Nasıl Kullanılır?

Menü Çubuğu özellikle Windows'dan Mac'e geçen yeni kullanıcılar tarafından yadırganan ancak bir süre sonra hem yerden tasarruf ettirdiği hem de kullanım kolaylığı sağladığı için oldukça sevilen bir çubuktur. Menü çubuğu Mac'iniz açıldığında çalışmaya başlar ve ekranın en üstüne yatay olarak yerleşir. Kapatılamaz ancak açtığınız uygulamaya göre değişiklik göstererek kullanım kolaylığı sağlar. Mac'deki Menü Çubuğu'nu Windows'da açmış olduğunuz her pencerenin menü çubuğu ile karşılaştırmak pek de yanlış olmaz. Aradaki en büyük fark ise Mac'de bulunan Menü Çubuğu'nun sağ tarafında bulunan Bildirim Merkezi, Spotlight, sistem ve diğer uygulama butonlarıdır. Bu butonlar sayesinde hem Mac'inizin Bildirim Merkezi'ne kolayca ulaşabilir hem de pil durumu, Wi-Fi ve Bluetooth seçenekleri ile yüklemiş olduğunuz diğer uygulamalara erişim sağlayabilirsiniz.

Menü Çubuğu'nu üçe bölerek incelememiz daha anlaşılabilir olması açısından önemlidir.

  1. Apple logosu: Menü Çubuğu'nun en solunda bulunur. Bu logo sayesinde Mac'inizin Sistem Tercihleri ve Yazılım Güncelleme pencerelerine ulaşabilir, Mac'inizi uyutabilir veya tamamen kapatabilirsiniz.
  2. Uygulama seçenekleri: Apple logosunun yanında bulunur Dosya, Düzen ve Görüntü gibi seçenekleri içerir.
  3. Sistem ve uygulama ikonları: Menü Çubuğu'nun en sağında bulunan bu ikonlar Mac'inizin Bildirim Merkezi, Wi-Fi ve Bluetooth seçenekleri ile diğer uygulamalarınıza ve Spotlight'a aittir.

Spotlight hakkında daha fazla bilgi için "Mac: Spotlight Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Menü Çubuğu açmış olduğunuz her uygulama ve pencerede otomatik olarak değişir. Örnek olarak aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi Mesajlar uygulaması açıkken bu uygulamanın menü seçenekleri, Safari açıkken de Safari'nin menü seçenekleri ile değişir. 

Menü çubuğunun en sağında bulunan küçük ikonlarsa Bildirim Merkezi, Spotlight, saat ve tarih, pil durumu, ses düzeyi, Wifi ve Bluetooth seçenekleri gibi sistem ikonlarıdır. Bu ikonlar sabittirler ve yerleri değiştirilemez. Sistem ikonlarının yanında bulunan diğer ikonlarsa Mac'inize yüklediğiniz diğer uygulamalara aittir. Sistem ikonlarının dışında bulunan bu ikonların da yerleri değiştirilemez ancak isterseniz uygulamaların ayarlarından gizlenebilir.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 3 = ?