Mac: Finder Nedir? Nasıl Kullanılır?

Finder Mac OS X'in en temel uygulamalarından birisidir. Mac'imiz açıldıktan sonra otomatik olarak çalışır ve bir daha kapanmaz. Finder'ı aslında Windows'da bulunan Windows Gezgini'ne benzetebiliriz. Finder sayesinde Mac'imizin tüm dosyalarını görebilir, düzenleyebiliriz. Ayrıca Mac'imize takılı olan aygıtları da Finder sayesinde bulabilir ve kullanmaya başlayabiliriz.

Mac OS X'de Finder eğer yerini değiştirmediyseniz Dock'da en solda bulunur. Mavi renkli bir gülen yüz ikonu vardır ve altındaki küçük beyaz çizgiden de anlayabileceğiniz gibi sürekli çalışır ve kapatılamaz. Eğer herhangi bir bir klasör açık değilse Finder simgesine tıkladığınızda yeni bir pencere ile karşılaşırsınız. Bu pencere ile Mac'inizin içinde bulunan tüm dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

Aşağıda standart bir Finder penceresinin özelliklerini görebilirsiniz.

1- Kırmızı, sarı ve yeşil renkte görünen butonlar açık olan pencerelerimizle ilgili butonlardır. Kırmızı ile açık olan pencereyi kaptabilir, sarı olan ile de pencereyi Dock'a küçültebilirsiniz. Yeşil renkli buton ise Windows'dakinden biraz daha farklı çalışmaktadır. Windows'ta bir pencerenin sağ üst köşesinde bulunan kutu şeklindeki butona benzer ancak tıklandığında pencereyi tam ekran yapmak yerine içindeki dosya sayısına bağlı olarak boyutunu değiştirir.

Eğer Mac OS X'de bir pencereyi tam ekran yapmak istiyorsanız bunu yapabileceğini en kolay yöntem pencerenin sağ alt köşesinden mouse ile tutup pencereyi büyütmektir.

2- Burada bulunan 4 buton ile Finder penceresinin görünüm seçeneklerini değiştirebilirsiniz.

  • Simge Görünümü: Finder penceresindeki ikonları simgeler halinde gösterir.
  • Liste Görünümü: Finder penceresindeki ikonları listeler halinde gösterir.
  • Sütun Görünümü: Finder penceresindeki ikonları sütunlar halinde gösterir.
  • Cover Flow Görünümü: Finder penceresindeki ikonları kapak fotoğrafları şeklinde gösterir.

3- Dişli şeklindeki bu küçük buton sayesinde Trackpad'inizin veya Magic Mouse'unuzun sağ tuşuyla yapabildiğiniz tüm işlemlere ulaşabilirsiniz. Mac'lerinde sağ tuş etkinleştirilmemiş olan kullanıcılar tarafından çok sık kullanılır.

4- Bu küçük ikon aslında standart olarak Finder'da bulunmamaktadır. Eğer Dropbox gibi bir program yüklerseniz dosyalarınıza ulaşmak için bu tür programlar buraya kendi ikonlarını koyarak kendi dosyalarına daha hızlı ulaşmanızı sağlayabilirler.

5- Finder'da bulunan öğeleri bu küçük buton sayesinde düzenleyebilirsiniz. Düzenleme seçeneklerinin arasında Ad, Tür, Düzenlenme Tarihi gibi seçenekler bulunur. Varsayılan olarak Hiçbiri seçeneği seçili olarak gelir.

6- Bu küçük buton paylaşım seçeneklerinin görüntülenebileceği butondur. Finder'da bulunan dosyaları iMessages, AirDrop ve E-Posta gibi yöntemlerle paylaşabilmenizi sağlar.

7- Kenar Çubuğu'nda bulunan Favoriler menüsü sayesinde Mac'inizde sık kullandığınız dosya ve klasörlere kolayca erişebilirsiniz. Bir dosyayı veya klasörü Finder penceresinden tutup Kenar Çubuğu'ndaki Favoriler başlığının altına sürüklerseniz o dosya veya klasör bu alanda gösterilmeye başlar.

8- Kenar Çubuğu'nda bulunan Paylaşılan menüsü sayesinde ağınızda paylaşılan aygıtları görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

9- Kenar Çubuğu'nda bulunan Aygıtlar menüsünün altında ise Mac'inize bağlı olan CD / DVD, iPhone, iPod ve harici diskler gibi aygıtları görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
8 + 4 = ?