Mac: Yanıt Vermeyen Bir Program Nasıl Kapatılır?

Mac OS X'de genellikle programlar işletim sistemi ile uyum içinde çalışırlar ve pek sorun çıkarmazlar. Ancak bazen yazılımsal veya donanımsal nedenlerle donabilir ve komutlara yanıt vermeyebilirler. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kapat butonu çalışmayabilir veya kısayolları kullanarak uygulamayı kapatamayabilirsiniz. Windows kullanıcıları böyle bir durumda CTRL + ALT + Delete tuşlarına basarak donan uygulamayı kapatabilirler. Bu kullanıma alışmış olan kullanıcılar Mac'de benzer bir sorunla karşılaştıklarında bu kısayollar çalışmadığı için ne yapacaklarını bilemeyebilirler. Eğer Mac'inizde bir uygulama donarsa veya tutarsız davranıp yanıt vermemeye başlarsa o uygulamayı kapatmaya zorlamak için aynı Windows'daki gibi bir kısayol bulunuyor.

Bir uygulamayı kapatmaya zorlamak için aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi CMD + Alt (Option) + ESC tuşlarına basarsanız Uygulamaları Çıkmaya Zorla (Force Quit) penceresi ile karşılaşırsınız. Bu pencereden artık yanıt vermeyen uygulamayı kapatmaya zorlayabilir ve bu sayede programdan çıkabilirsiniz.

Uygulamaları kapatmaya zorlamanın diğer bir yolu ise Dock'ta açık olan uygulamaya sağ tıklayıp daha sonra da Alt (Option) tuşuna basılı tutmaktır. Dock'ta bulunan bir uygulamaya sağ tıkladıktan sonra Alt (Option) tuşuna basarsanız Çık seçeneğinin Çıkmaya Zorla olarak değiştiğini görebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
7 + 7 = ?