Mac: Sağ Tuş Nasıl Aktif Edilir?

Macintosh bilgisayarlarda sağ tuşun olmadığını söyleyen bir çok kullanıcı ile karşılaşmış veya duymuşsunuzdur. Eğer duymadıysanız da Mac'inizi açtığınız zaman sağ tuşun ne Trackpad ile ne de mouse ile çalışmadığını mutlaka farketmişsinizdir. Windows'dan Mac'e geçen kullanıcılar sağ tuş kullanımına olan alışkanlıklarından dolayı bu tuşa ulaşamadıklarında oldukça rahatsız olabiliyorlar. Aslında bir Mac'i kullanırken sağ tuşa her ne kadar ihtiyacınız olmasa da, yine de "ben sağ tuşumu geri isterim" diyenlerdenseniz bu yazımız tam size göre. Mac OS X'de sağ tuş varsayılan olan hem Trackpad'de hem de Magic Mouse da kapalı gelir ve Apple sağ tuşu "İkincil Tıklama" olarak adlandırır. Sağ tuşu etkinleştirmek istiyorsanız hem Trackpad hem de Magic Mouse için ayrı ayrı etkinleştirmeniz gerekmektedir. 

Trackpad'de sağ tuş nasıl etkinleştirilir?

Trackpad'de sağ tuşu etkinleştirmek için ilk olarak sol üst köşede bulunan Apple logosuna tıklayın ve açılan pencereden Sistem Tercihleri'ni seçin. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Donanım başlığının altından İzleme Dörtgeni (Trackpad) ikonuna tıklayın. Üstte bulunan menüden "İşaret Etme ve Tıklama" seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen seçeneklerden İkincil Tıklama seçeneğini aktifleştirin.

İkincil tıklama (sağ tuş) ilk etkinleştirildiğinde varsayılan olarak "İki parmağınızla tıklayın veya hafifçe vurun" seçeneği aktif hale gelir. Bu seçenek aktif olduğu için şu anda sağ tuş ile tıklayabilmek için Trackpad ile iki parmağınızı kullanarak istediğiniz bir yere hafifçe dokunmanız veya tıklamanız gerekmektedir. Eğer Trackpad'in sağ veya sol köşesine tıklayarak kullanmak isterseniz bu ayarı "Sağ alt köşeye tıklayın" veya "Sol alt köşeye tıklayın" olarak değiştirebilirsiniz.

Magic Mouse'da sağ tuş nasıl etkinleştirilir?

Magic Mouse ile sağ tuşu aktif etmek için ilk olarak sol üst köşede bulunan Apple logosuna tıklayın ve açılan pencereden Sistem Tercihleri'ne tıklayın. Sistem Tercihleri penceresinde ise aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Donanım başlığının altından Fare ikonuna tıklayın. Açılan pencerede üstte bulunan menüden "İşaret Etme ve Tıklama" menüsüne geçin ve soldaki seçeneklerden İkincil Tıklama seçeneğini aktifleştirin.

İkincil tıklama (sağ tuş) etkinleştirildiğinde varsayılan olarak Magic Mouse'un sağ tarafına tıkladığınızda sağ tuş çalışır. Yani "Sağ tarafa tıklayın" seçeneği seçilidir. Ancak eğer sol tuşa tıkladığınızda ikincil tıklamanın çalışmasını isterseniz İkincil tıklama menüsünden "Sol tarafa tıklayın" seçeneğini işaretleyin. 

Sağ tuşu etkinleştirmezsen hiç kullanamaz mıyım?

Sağ tuşu Sistem Tercihleri'nden etkileştirmezseniz sadece klavyenizden Kontrol (kntrl veya ctrl) tuşuna basarken tıklarsanız kullanabilirsiniz.

Sistem Tercihleri hakkında daha fazla bilgi için "Mac: Sistem Tercihleri Nedir?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 2 = ?