Mac: Kes - Yapıştır Nasıl Yapılır?

Apple yıllarca Kes & Yapıştır özelliğini Mac OS X'e eklemedi ve kullanıcılar bir dosyayı sadece sürükle & bırak yöntemiyle bir klasörden başka bir klasöre taşımak zorunda kaldılar. Ancak Lion'la birlikte bu özellik sonunda Mac kullanıcılarına da gelmiş oldu. Aslında bahsettiğimiz özellik Windows kullanıcıları tarafından sürekli kullanılan ve bir dosyayı seçip keserek başka bir klasöre yapıştırılmasını sağlayan, hepimizin bildiği CTRL + X & CTRL + V kısayolu. Apple bu kısayolu kendi tarzında değiştirerek Kopyala & Yapıştır özelliğini Mac OS X kullanıcılarına sundu ve Mac OS X kullanıcıları da en sonunda bir anlamda Kes & Yapıştır özelliğine kavuşmuş oldular.

Eğer Mac OS X Lion veya üzeri bir OS X versiyonu kullanıyorsanız bir dosyayı kesip başka bir klasöre taşıma için tek yapanız gereken CMD + C ile kopyalamak ve yapıştırmak istediğiniz klasöre gidip CMD + Alt + V tuşlarına basmak. Kopyaladığınız dosya klasöründen kesilecek ve yeni klasörüne yapıştırılacaktır.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi istediğiniz dosyaları seçerek CMD + C kısayolu ile kopyalayın.

Kopyaladığınız dosyaları taşımak istediğiniz klasöre gidin ve CMD + Alt + V kısayol tuşları ile dosyalarınızı yeni klasörlerine yapıştırın. Taşıdığınız dosyalar eski klasöründen silinecek ve yeni klasörlerine yapıştırılacaklardır.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 2 = ?