Mac: MacBook Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

MacBook'lar kullanıcılara oldukça uzun kullanım süresi sunuyorlar. Hatta en son çıkan MacBook Air'larda kullanım saati 12 saate kadar çıkabiliyor ve bu da neredeyse bir tam günlük çalışma saati boyunca şarja ihtiyaç duymadan kullanım olanağı sunuyor. Bir çok kullanıcı ise MacBook'larını aldıktan bir sene kadar sonra pillerinin artık eskisi kadar uzun süre dayanmadığından şikayetçi olmaya başlıyorlar. Tüm pillerin bir kullanım ömrü olduğu için eninde sonunda pillerin değiştirilmesi gerektiği bir gerçek ancak MacBook'unuzun pil ömrünün ne kadar uzun süreceği ise tamamen sizin elinizde. Yazımızın devamında MacBook'unuzun pil ömrünü korumanın ve şarj etmeden daha uzun kullanmanın yollarını görebilirsiniz.

MacBook şarj etmeden daha uzun süre nasıl kullanılır?

Ekran parlaklığını azaltın

MacBook'unuzun şarjının mümkün olduğu kadar uzun dayanmasının yollarından bir tanesi ekran parlaklığını kısmaktır. MacBook'unuzun ekranı oldukça fazla güç harcar ve parlaklığın fazla olması pilinizin daha hızlı tükenmesine neden olur. Özellikle Retina MacBook'larda ekran çok fazla enerji harcadığından pilinizin çok hızlı tükenmesine neden olabilir.

İhtiyacınız olmayan zamanlarda klavye aydınlatmasını kapatın

MacBook'larda bulunan klavye ışıklandırması hem çok şık duruyor hem de karanlık ortamlarda klavyenin rahat görülebilmesini sağladığı için oldukça faydalı oluyor. Ancak klavye ışıkları aynı zamanda pilin de çok hızlı tükenmesine neden olabiliyor. İhtiyacınız olmadığı zamanlarda klavye aydınlatmasını kapatmak MacBook'unuzun pilinin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir.

MacBook'unuzda CD veya DVD bırakmayın

MacBook'unuzda CD veya DVD gibi diskleri bırakmak azda olsa enerji tüketeceğinden şarj sürenizi olumsuz etkileyebilir. MacBook'unuza takılı olan CD veya DVD'leri çıkararak kullanım sürenizi arttırabilirsiniz.

Kullanmadığınız zaman Wi-Fi ve Bluetooth'u kapatın

Wi-Fi ve Bluetooth gibi kablosuz teknolojiler MacBook'unuzun kullanım süresini azaltacaktır. Özellikle Bluetooh'un açık olması pilinizin daha hızlı tükenmesine neden olabilir. Kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi ve Bluetooh'u kapatmak MacBook'unuzu şarja takmadan daha uzun süre kullanmanızı sağlar.

Flash tabanlı web sitelerinde çok vakit harcamayın

Flash yapısı itibariyle çok fazla işlemci gücüne ihtiyaç duyduğu için şarja takmadan MacBook'unuzu kullanabileceğiniz süreyi gözle görülür bir şekilde azaltacaktır. Flash tabanlı web sitelerinde daha az vakit geçirmek kullanım sürenizi arttıracaktır.

Kullanmadığınız programları kapatın

Mac OS X'de bir programı kapatmak ile o programdan tamamen çıkmak farklı şeylerdir. Eğer kapattığınız bir program hala Dock'da altında küçük bir nokta ile görünüyorsa programdan çıkmamış sadece kapatmışsınız demektir. Bir programdan Dock'da bulunan ikonunun üzerine sağ tıklayıp "Çık" seçeneğine basarak tamamen çıkabilirsiniz. Ayrıca açık olan bir programdan isterseniz CMD + Q kısayolu ile de çıkmanız mümkündür. Kullanmadığınız programları kapatarak MacBook'unuzun kullanım süresini uzatabilirsiniz.

MacBook'un pil ömrü nasıl korunur?

Apple MacBook'ların orjinal pillerinin kapasitelerinin %80'inin altına düşmeden önce 1.000 defaya kadar tam şarj edilebileceğini belirtiyor. Bin tam şarj MacBook'unuzu bir ay içinde kaç defa şarj ettiğinizi bilmediğiniz için ilk bakışta çok az bir rakam gibi görünebilir ancak bu satırları yazdığımız MacBook Air'in 19 aylık olduğunu, günlük olarak sürekli kullandığımızı, piline çok fazla dikkat etmediğimizi ve şu anda %92 kapasiteyle 173 tam şarj geçirdiğini belirtmemiz size bir fikir verecektir. MacBook'unuzu ilk aldığınızda pilini tamamen bitirmek ve sonra saatlerce tam şarj etmek pil ömrünüzü olumlu etkileyecek bir davranış değildir bu nedenle böyle bir işlem yapmanıza gerek bulunmuyor. Ayrıca MacBook'unuzu şarja takmadan önce her seferinde tamamen bitirmenize de gerek yok. İstediğiniz zaman MacBook'unuzu şarja takarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

MacBook'unuzun pil bilgilerine bakın

Mac OS X'de Sistem Bilgileri'ne (System Profiler) girerek MacBook'unuzun piliyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Sistem Bilgileri'ne 3 farklı yolla ulaşabilirsiniz;

  1. Sağ üst köşede bulunan büyüteç ikonuna tıklayarak veya CMD + Space kısayolu ile Spotlight'a girin ve Sistem Bilgileri yazın.
  2. F4 tuşuyla veya Trackpad'de 4 parmak kıstırma hareketiyle Launchpad'i açın ve arama kutusuna Sistem Bilgileri yazın.
  3. Sol üst köşede bulunan Apple logosuna tıklayın "Bu Mac Hakkında" seçeneğine girerek açılan pencereden "Daha fazla bilgi" butonuna tıklayın ve daha sonra açılan pencereden de "Sistem raporu..." seçeğine tıklayın.

Sistem Bilgileri'ne girdikten sonra Donanım altından Güç seçeneğine tıklayarak pilinizle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada Devir Sayısı pilinizi kaç tam şarj yaptığınızı gösterirken, Durum ise pilinizin bir sorunu olup olmadığını gösterir. Eğer piliniz tükenmişse ve değiştirmeniz gerekiyorsa "Normal" yazan bu alanda problemin ne olduğu yazacaktır ve bu sayede siz de pilinizin durumu ile ilgili bilgi alabileceksiniz.

Pil durumunuzu ayrıca Sistem Bilgileri'ne hiç girmeden de görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken menü çubuğunda bulunan pil simgesine Alt tuşu basılıyken tıklamak. Eğer pilinizde bir problem yoksa açılan pencereden Durum: Normal yazdığını görebilirsiniz.

MacBook'unuzu sürekli şarjda bırakmayın

MacBook'unuzu sürekli şarjda bırakmanız pil ömrü için yapabileceğiniz en kötü şeylerden bir tanesidir. Sürekli %100 olarak şarjda duran bir MacBook'un pil ömrü oldukça kısalacaktır. MacBook'unuzu kullanmadığınız zamanlarda, uyku modundayken veya kapalıyken şarjdan çıkartarak pil ömrünü koruyabilirsiniz.

Pil kalibrasyonu yaparak pil ömrünü koruyabilir hatta bazen uzatabilirsiniz

Pil kalibrasyonu aslında oldukça basit olmasına rağmen sürekli unutulan ya da kullanım alışkanlıklarından dolayı unutulan bir işlemdir. Ayda bir defa pil kalibrasyonu yaparak uzun yıllar MacBook'unuzun pil ömrünü koruyabilir ve uzun kullanım sürelerinizi devam ettirebilirsiniz.

Pil kalibrasyonu yapmak için;

  • MacBook'unuzu %100 olana kadar tamamen şarj edin ve 2 - 2.5 saat kadar daha şarja takılı bırakın.
  • Şarj adaptörünü MacBook'unuzdan çıkartın ve pili tamamen tükenene kadar kullanın.
  • MacBook'unuz pili tükenince kendisini otomatik olarak uyku moduna alacaktır. MacBook'unuz uyku moduna geçtikten sonra bırakın ve bir kaç saat hiç dokunmayın.
  • MacBook'unuzu tekrar şarj kablosuna bağlayın ve tamamen şarj olana kadar bekleyin.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
4 + 3 = ?