Mac: Yeni Kullanıcı Nasıl Oluşturulur?

Mac kullanıcıları her ne kadar bilgisayarlarını başkalarıyla paylaşmak istemeseler de bazen ailenin diğer üyeleriyle de paylaşmak zorunda kalabiliyorlar. Aynı kullanıcı hesabını kullanan kişilerse farklı iCloud hesapları ve ayarlar yüzünden oldukça zorlanabiliyor ve karışıklıklar çıkabiliyor. Böyle durumlardan kurtulmanın belki de tek yöntemi yeni bir kullancı hesabı yaratmak. Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturarak her kullanıcının kendi iCloud hesabını ve ayarlarını kullanmasını sağlayabilir ve bu sayede çıkabilecek karışıklıkların da önüne geçebilirsiniz.

Eğer iCloud'un ne olduğunu bilmiyorsanız "iCloud Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Mac'de yeni kullanıcı nasıl oluşturulur?

Mac'de yeni bir kullanıcı oluşturmak için ilk olarak sol üst köşede bulunan Apple logosuna basarak aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Sistem Tercihleri'ne girmelisiniz. Sistem Tercihleri'nde Sistem menüsünün altında bulunan Kullanıcılar ve Gruplar ikonuna tıklayarak yeni kullanıcı oluşturacağımız pencereye ulaşabilirsiniz.

Eğer Mac'inizde bir yönetici şifresi bulunuyorsa bu pencerede işlem yapabilmek için ilk olarak yönetici şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Yönetici şifrenizi girmek için sol alt köşede bulunan kilit ikonuna tıklayın ve şifrenizi girin. Kullanıcılar ve gruplar penceresinin kilidi açıldıktan sonra yeni kullanıcı tanımlamaya başlayabiliriz.

Yeni bir kullanıcı oluşturmak için kilit ikonunun üzerinde bulunan artı (+) butonuna basın ve açılan pencerede aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi  hesap türünü Standart yerine Yönetici olarak değiştirin. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi de belirledikten sonra Kullanıcıyı Yarat butonuna basın. Artık yeni kullanıcınız oluşturuldu.

Önemli: Eğer yeni kullanıcıyı yönetici yetkileri vermek istemediğiniz birisi için oluşturmak istiyorsanız hesap türünü Standart olarak bırakın. Yönetici hesapları Mac'deki diğer kullanıcıları silebilir veya yeni kullanıcı ekleyebilir.

Yeni kullanıcıyı kendiniz için oluşturduysanız ve eski kullanıcı hesabınızı silerek yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız en kolay yöntem oturumu kapatarak yeni oluşturduğunuz kullanıcı ile giriş yapmak ve kendi kullanıcınızı oluşturduğunuz pencerede bu sefer eksi (-) ikonuna tıklayarak eski  kullanıcıyı silmektir.

Sistem Tercihleri hakkında daha fazla bilgi için "Mac: Sistem Tercihleri Nedir?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
4 + 11 = ?