Ev Paylaşımı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ev Paylaşımı bilgisayarınızdaki iTunes'da bulunan içerikleri en fazla 5 adet yetkilendirilmiş PC ve Mac'in dışında iPhone, iPad, iPod Touch ve Apple TV'niz ile paylaşmanızı sağlayan bir servistir. Ev Paylaşımı'nı diğer bilgisayarlarınızda kullanabilmek için paylaşan ve paylaşılan bilgisayarların, iOS cihazların ve Apple TV'nin aynı kablosuz ağda bulunmaları gerekmektedir.

iTunes'da Ev Paylaşımı'nı Açma

iTunes'da Ev Paylaşımı'nı açmak için menü çubuğundan Dosya > Ev Paylaşımı seçeneklerinden Ev Paylaşımı'nı Aç'a veya kenar çubuğundan Paylaşılan başlığı altında bulunan Ev Paylaşımı seçeneğine tıklayın. Açılan ekranda Apple ID'nizi ve şifrenizi girdikten sonra Ev Paylaşımı açılmış olur.

iTunes'da menü çubuğu veya kenar çubuğunu göremiyorsanız "iTunes 11'de Kenar Çubuğu'nu Ayarlama" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Elbette Ev Paylaşımı'nı açtıktan sonra iTunes arşivinizi paylaştırdığınız diğer bilgisayarlarda da Ev Paylaşımı'nı aktifleştirmek zorundasınız. Ev Paylaşımı'nı diğer bilgisayarlarınızda da açmadan önce menü çubuğundaki Mağaza menüsünden Bu Bilgigisayarı Yetkilendir... seçeneğine tıklayın. açılan pencereye Apple ID'nizi ve şifrenizi girdikten sonra ikinci bilgisayarınızın iTunes'unu asıl bilgisayarınızın içeriklerini oynatmak / çalmak için yetkilendirmiş olursunuz.

ÖNEMLİ: Apple aynı anda en fazla 5 bilgisayarın tek bir Apple ID ile yetkilendirilmesine izin vermektedir. Bu nedenle satacağınız, artık kullanmayacağınız veya formatlayacağınız ve tekrar kuracağınız bilgisayarlarınızdan bilgisayar yetkisini kaldırmanız gerekmektedir. Eğer bilgisayar yetkisini kaldırmazsanız hesabınıza tanımlanan 5 yetki hakkınız tükenir ve yeni bir bilgisayarı yetkilendiremezsiniz.

Apple yılda bir defa tüm bilgisayarlarınızın yetkisini kaldırmanıza izin verir. Bu sayede yetkisini kaldırmadan sattığınız veya formatladığınız bilgisayarlarınızın yetkilerini iptal edebilir ve tekrar yetki hakkınızı 5'e çıkarabilirsiniz.

İkinci bilgisayarınızı yetkilendirdikten sonra kenar çubuğundan veya menü çubuğundan yukarıda bahsettiğimiz gibi Ev Paylaşımı'nı açın ve Apple ID'niz ile giriş yapın. Artık aynı ağda olduğu sürece tüm iTunes arşivinize diğer bilgisayarlarınızdan da ulaşabilirsiniz.

iPhone, iPad ve iPod Touch'da Ev Paylaşımı'nı Açma

iOS cihazlarınızda Ev Paylaşımı'nı açmak için aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Ayarlar'a girin ve Müzik veya Videolar'a dokunun. Açılan sayfayı aşağıya kaydırın ve Ev Paylaşımı başlığının altına Apple ID'nizi ve şifrenizi girin.

İster Müzik isterseniz de Videolar seçeneğinden Ev Paylaşımı'nı açabilirsiniz. Bu menülerden birisinden Ev Paylaşımı'nı açarsanız her ikisi için de Ev Paylaşımı otomatik olarak açılacaktır.

Apple TV'den Ev Paylaşımı'nı Açma

Apple TV'niz ile Ev Paylaşımı'nı açmak için aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi ilk olarak Ayarlar menüsüne gidin. Bilgisayarlar seçeneğinin altında Ev Paylaşımı'nı Aç seçeneğine tıklayın ve açılan ekranda Apple ID'niz ile şifrenizi girin.

Apple TV kurulumu hakkında daha fazla bilgi için "Apple TV Kurulumu" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

iOS Cihazlardan Paylaşılan İçeriklere Ulaşma

Ev Paylaşımı açık olan iPhone, iPad ve iPod Touch'ınızdan iTunes ile paylaştığınız içeriklerinize erişmek için Müzik veya Videolar uygulamasını açın. En altta bulunan Fazlası ikonuna dokunun ve açılan pencereden Paylaşılan seçeneğine gelin. Bu ekranda iTunes arşivinizi paylaştığınız bilgisayarınızı görebilir ve içeriklerini oynatabilir / dinleyebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
9 + 5 = ?