iPhone ve iPad'de Çocuklar için Uygulama Satın Almayı Engelleme

Özellikle iPhone, iPad ve iPod Touch sahipleri cihazlarını çocukları ile oynamaları için sık sık paylaşıyor ve bu sırada çocuklarının App Store üzerinden uygulama indirmelerine de izin verebiliyor. Çocuklar genellikle ücretsiz uygulamaları bile indirseler farkında olmadan oyun içi bazı özellikleri açmak için uygulama içi satın alımlar yapabiliyor ve bu da kredi kartlarının beklenenden fazla olmasına neden olabiliyor.

Bu sorunun önüne geçmenin en kolay yolu elbette Apple ID'nizin şifresini çocuklarınızla paylaşmamak ancak uygulama indirmelerini engellemek de istemiyorsanız uygulama içi satın alımları kapatabilir ve sayede beklenmedik kredi kartı faturalarıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız. iPhone, iPad ve iPod Touch'da uygulama içi satın almaları engellemek için aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi Ayarlar > Genel > Sınırlamalar altından Uygulama İçi Alım seçeneğini kapatırsanız uygulamaların içinden yapılan satın almaların önüne geçebilirsiniz.

iPhone, iPad ve iPod Touch sınırlamaları ile ilgili daha fazla bilgi için "iPhone ve iPad Sınırlamaları" başlıklı haberimize göz atabilirsiniz.

Eğer uygulama içi satın almalar dışında App Store'a erişilmesini de engellemek istiyorsanız yine Ayarlar > Genel > Sınırlamalar altından App Store'u tamamen kapatma seçeneğine de sahipsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 5 = ?