Apple 3. Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Apple bugün beklendiği gibi üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Apple üçüncü çeyrekte toplam 35.3 milyar dolar gelir elde ederken net karı ise 6.9 milyar dolar oldu.

Yapılan açıklamaya göre Apple üçüncü çeyrekte toplam 31.2 milyon iPhone satışı ile yeni bir rekora daha imza attı. Geçtiğimiz senenin aynı döneminde Apple'ın iPhone satışları 26 milyon olarak gerçekleşmişti. iPhone satışlarındaki artışlara rağmen iPad ve Mac satışlarında ise düşüş gerçekleşti. Toplam 14.6 milyon iPad satılırken geçtiğimiz sene bu rakam 17 milyon'du. Toplam Mac satışı ise geçtiğimiz seneye göre 200 bin adet düşerek 3.8 milyon olarak gerçekleşti.

Apple CEO'su Tim Cook iPhone satışlarında bir rekor elde etmekten dolayı gurur duyduklarını, iTunes gelirlerinin de hızla arttığını belirtti. iOS 7 ve Mac OS X Mavericks lansmanlarından dolayı heyecanını da dile getiren Tim Cook, 2013 sonbaharında ve 2014 yılında sunacakları muhteşem ürünler için hiç durmadan çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Yapılan açıklamadan diğer satır başlıkları ise şu şekilde;

  • iTunes Store üzerinde 60 bin film ve 230 bin dizi bölümü bulunuyor
  • Müşteriler 1 milyardan fazla dizi bölümü ve 390 milyon film indirdiler
  • Geliştiricilere 11 milyar dolar ödeme yapıldı
  • 320 milyon iCloud hesabı bulunuyor
  • 240 milyon Game Center hesabı bulunuyor
  • 375 bini sadece iPad için olmak üzere App Store'da 900 binden fazla uygulama bulunuyor

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
7 + 6 = ?