iCloud ile iPhone ve iPad Nasıl Yedeklenir?

iCloud iPhone, iPad, iPod Touch ve Mac'lerimiz arasında tüm bilgilerin ve içeriklerin güncel kalmasını sağlamanın dışında ayrıca cihazlarımızın bir yedeğini de iCloud sunucularında saklar ve bu sayede cihazımızı sıfırlasak veya yeni bir cihaz alsak bile eski yedeğimizden tüm ayarlarımıza ve içeriklerimize kolayca erişebiliriz.

iCloud ile cihazlarımızın içinde bulunan iTunes Store, App Store, iBookstore'dan satın aldığımız müzikler, filmler ve uygulamaların yanı sıra film rulosundaki fotoğraflar ve videolar, cihazlarımızın tüm ayarları, uygulamalarımızın ekran düzenleri ve verileri, SMS ve MMS gibi iletilerimiz, zil sesleri ve kişilerimiz yedeklenirler.

iCloud ile cihazlarımızın yedeğini almak için Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme menüsünün altından iCloud Yedekleme seçeneğini açmak yeterlidir. Bu seçeneği aktif hale getirdikten sonra cihazımız her kilitlendiğinde, kablosuz bir ağa bağlandığında ve şarja takılı olduğunda otomatik olarak iCloud tarafından yedeklenecektir. Eğer yedeklemenin hemen yapılmasını isterseniz Şimdi Yedekle seçeneğine dokunmanız yeterlidir.

iCloud ile ne kadar veri yedekleyebilirim?

iCloud ile yedekleyebileceğiniz veri miktarı 5 GB ile sınırlıdır. Bu miktar birden fazla cihaz bile kullansanız genellikle fazlasıyla yeterlidir çünkü iCloud yedeklerinizin içinde bulunan müzikleriniz ve filmleriniz gibi çok yer kaplayan dosyalar iCloud sunucularında tutuldukları için ücretsiz alanınızda yer kaplamazlar. Eğer 5 GB'dan fazla veri yedekleme yapmak istiyorsanız 20 GB ve 50 GB'lik paketlerden bir tanesine yıllık olarak abone olabilir ve iCloud veri kapasitesinizi arttırabilirsiniz.

iCloud ile yaptığım yedeklemem 3 GB kadar görünüyor. iCloud bu verileri her yedeklemede tekrar mı yüklüyor?

iCloud sadece en son yedeğinizden bu yana yapılan değişiklikleri yedeklediği için her yedeklemede bu kadar veriyi tekrar tekrar sunuclarına yüklemiyor. Bu sayede hem internet kullanımınızı düşünmenize gerek kalmıyor hem de yedekleme işlemi hızlı gerçekleşiyor.

Yedeklenmesini istemediği dosyalarım var, bu dosyaların yedeklenmemesini nasıl sağlayabilirim?

iCloud'a yedeklenmesini istemediğimiz dosyaları seçmek için Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme > Alanı Yönet menüsünün altından tüm yedeklenmiş cihazlarınızı görebilir ve isterseniz bu yedekleri silebilirsiniz. Aşağıdaki 4. ekran görüntüsünde olduğu gibi isterseniz yedeklenen cihazlarınızdan birisine dokunarak Yedekleme Seçenekleri'nin altında yedeklenmesini istemediğiniz ve çok yer kaplayan dosyaları seçebilir ve yedeklenmesini kapatabilirsiniz.

iTunes üzerinden satın almadığım film ve müziklerim var. Bu dosyalar da iCloud'a yedekleniyorlar mı?

iTunes üzerinden satın almadığınız film ve müzikler iCloud'a yedeklenmezler. Bu nedenle cihazınızı sıfırlarsanız veya yeni bir cihaz alırsanız bu içerikleri tekrar yüklemek zorunda kalırsınız. iTunes üzerinden satın almadığınız müziklerinizin isterseniz iTunes Match aboneliği alarak yedeklenmesini sağlayabilir ve tüm cihazlarınızdan bu müziklerinize ulaşabilirsiniz.

iTunes Match hakkında daha fazla bilgi için "iTunes Match Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
4 + 5 = ?