Assistive Touch Nedir? Nasıl Kullanılır?

Assistive Touch fiziksel tuşların bozulduğu zamanlarda iPhone, iPad veya iPod Touch'ın kontrol edilebilmesini sağlayan bir özelliktir. Ayrıca bazı sebeplerden ötürü kıstırıp açmak gibi birden fazla parmağın kullanıması gereken işlemlerde zorlanan kullanıcılar tarafından da tercih edilmektedir.

Assistive Touch'ı açmak için aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Assistive Touch menülerine girmelisiniz. Assistive Touch'ı açtıktan sonra cihazınızın ekranında küçük beyaz renkli yuvarlak bir logo çıkacaktır.

Bu yeni çıkan Assistive Touch logosu sayesinde cihazınızın fiziksel tuşlarına ihtiyacınız olmadan bu tuşların işlevlerini kullanabilirsiniz. Örnek olarak Home tuşunuz çalışmıyorsa bu tuş sayesinde uygulamalarınızdan çıkabilir veya cihazınızı kilitleyip kapatabilirsiniz.

Ekranınızda bulunan Assistive Touch butonuna dokunduktan sonra açılan ekran ekranda ise sırasıyla Sesle Denetim, Aygıt, Ana Ekran ve Favoriler butonları bulunmaktadır.

Sesle Denetim butonu sayesinde iOS cihazınızı sesle kontrol etmenizi sağlayan menü açılmaktadır. Ne yazık ki iOS 7'de bu menü Türkçe olarak kullanılamıyor.

Aygıt butonu sayesinde iOS cihazınızın fiziksel tuşlarıyla gerçekleştirebildiğiniz işlemleri ekrana dokunarak yapabilirsiniz. Bu işlemlerin arasında ekranı uyku moduna alma, döndürme kilidi, sesi azaltıp artırma ve sessiz moduna alma bulunmaktadır.

Ana Ekran butonu sayesinde hangi uygulama açık olursa olsun uygulamadan çıkarak ana ekranınıza geri dönebilirsiniz.

Fazlası butonuna tıklarsanız açılan ekranda Hareketler, Ekran Resmi, Çoklu Görev ve Salla butonlarını bulabilirsiniz. Hareketler butonu altında farklı parmaklarla yapılabilen işlemler bulunmaktadır. Bu menü iPad kullanıcıları tarafından daha sık kullanılmaktadır çünkü iPad'de iPhone'dan farklı olarak iki, üç, dört ve beş parmakla yapılabilen işlemler de bulunmaktadır.

Favoriler butonu altında ise aşağıdaki ekran görüntülerinde de görebileceğiniz gibi parmak harekteleriyle gerçekleştirdiğiniz işlemler bulunmaktadır. Bu ekranda Kıstırıp seçeneği hazır olarak gelmektedir. Eğer bu özelliği aktif ederseniz Fotoğraf uygulamasında bir fotoğrafınızı büyütüp küçültmek için tek parmağınızı kullanabilirsiniz.

Ayrıca karmaşık parmak hareketlerini artık (+) butonlarından birisine tıklayarak kaydedebilir ve bu sayede istediğiniz zaman bu hareketin yapılmasını tek tuşla sağlayabilirsiniz.

Assistive Touch hakkında sık sorulan sorular;

Kapatma tuşum çalışmıyor, Assistive Touch kullanarak iOS cihazımı kapatabilir miyim?

Assistive Touch kullanarak iOS cihazınızı kapatabilirsiniz. Assistive Touch'u Erişilebilirlik menüsünün altından açtıktan sonra Aygıt > Ekranı Kilitle tuşuna uzun süreli basarsanız cihazınızı kapatabilmeniz için gerekli olan ekran açılacaktır. Kapat butonunu sağa doğru sürükleyip cihazınızı kapatabilirsiniz.

iOS cihazımı kapattım ancak tekrar nasıl açacağım?

iOS cihazınızın kapatma tuşu arızalıysa ve kullanamıyorsanız cihazınızı açabilmenin tek yolu şarj kablosunu bir güç kaynağına bağlayıp cihazınıza takmaktır. Şarj kablonuzu taktığınızda iOS cihazınız otomatik olarak açılacaktır.

Assistive Touch ile iOS cihazımı baştan başlatabilir miyim?

Assistive Touch ile iOS cihazınızı yeniden başlatamazsınız. Cihazınızı yeniden başlatmak istiyorsanız tamamen kapatıp tekrar açmanız gerekmektedir.

Home / Kapat tuşum bozuldu. Cihazımı servise götürsem ne kadar zamanda geri alabilirim?

Bu soruya ne yazık ki kesin bir cevap vermek mümkün değil. Tuş arızaları kolay halledilebilen problemler olduğu için eğer yetkili bir servise götürürseniz servisin yoğunluğuna bağlı olarak cihazınızı geri almanız çok uzun sürmeyecektir. Eğer yetkili olmayan bir servise gitmek isterseniz cihazınızı aynı gün içinde geri almanız bile mümkün ancak cihazınızı garantisi devam ediyorsa yetkili olmayan servislere götürmenizi tavsiye etmiyoruz.

Home / Kapat tuşum bozuldu ve iOS cihazımın garantisi devam ediyor. Yetkili servise götürsem bir ücret öder miyim?

Bu konuda da net bir bilgi vermek mümün değil. Normal kullanıma bağlı olarak oluşan tuş arızaları yetkili servislerce ücretsiz olarak yapılıyorlar. Ancak bazı durumlarda yetkili servisler tarafından da tamir ücreti istenebilir. 

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 8 = ?

baran -- 2 yıl önce yorumladı.Kıstırıp acma yı kapatamıyorum

Efe Ulupınar -- 3 yıl önce yorumladı.uygulamalar nasıl yuvarlak yapılır

Onur Şan -- 3 yıl önce yorumladı.Iphone 5s iOS 8 sürümünü kullanıyorum. Arkadaşlarım ın cihazlarında asistive touch ta sesle denetim yazarken benim cihazımda neden hala Siri yazıyor?