iPhone ve iPad'de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bazı durumlarda iPhone, iPad veya iPod Touch'ınızın ekran görüntüsünü almak isteyebilirsiniz. iOS'de bunu yapabilmek için Assistive Touch haricinde bir menü veya buton bulunmuyor ancak cihazınızın tuşlarını kullanarak kolayca ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Yazımızın devamında hem fiziksel tuşları kullanarak hem de Assistive Touch ile cihazınızın ekran görüntüsünü nasıl alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer cihazınızın fiziksel tuşlarını kullanarak ekran görüntüsü almak isterseniz aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Home tuşu (ana menü) ve kapatma tuşlarına aynı anda basmanız gerekiyor. Home tuşu ve kapatma tuşlarına aynı anda bastığınızda kısa bir süreliğine ekranınızın parladığını görürseniz ekran görüntüsünü başarılı bir şekilde almışsınız demektir. Ekran görüntüleri iOS'de Fotoğraflar uygulamasının altında Film Rulosu'nun içinde tutulurlar.

Eğer cihazınızın Home tuşu veya kapatma tuşu ağrızalı ise Assistive Touch sayesinde ekran görüntüsü almak yine de çok kolay olacaktır. Fiziksel tuşları kullanmadan ekran görüntüsü alabilmek için öncelikle Assistive Touch'ın aktif edilmiş olması gerekmektedir. Assistive Touch'ın nasıl aktif edildiğini "Assistive Touch Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımızda görebilirsiniz.

Cihazınızda Assistive Touch aktif edildikten sonra aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi sırasıyla Assistive Touch butonuna dokunduktan sonra Aygıt > Fazlası > Ekran Resmi butonlarına dokunmanız gerekmektedir. Son olarak almış olduğunuz ekran görüntüsünü Fotoğraflar uygulamasının altında bulunan Film Rulosu'nda bulabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
3 + 2 = ?