Hackintosh Nedir?

Hackintosh veya diğer adıyla OS X 86 Project Apple'ın 2006 yılında Macintosh bilgisayarların işlemcilerinde Motorola'nın işlemcilerinin yerine Intel'i kullanmaya başlamasıyla birlikte ortaya çıkan ve PC'lere de Mac OS X kurulabilmesini sağlayan bir projedir. Apple'ın Intel x86 işlemcilere geçmesiyle birlikte PowerPC dönemi de kapanmış oldu.

Mac OS X sadece Macintosh bilgisayarlar için üretilen bir işletim sistemi olduğu için Windows çalıştıran PC'lere kurulamamaktadır. Ancak belli Intel konfigürasyonlarına sahip PC'ler Mac OS X işletim sistemini çalıştırabilmektedirler. Bir Mac bilgisayarın maliyetini çok bulan ve daha ucuz maliyetlerle Mac OS X çalıştırmak isteyen kullanıcılar Hackintosh projesini tercih etmektedirler.

Hackintosh kurulumu ise diğer işletim sistemleri ile karşılaştırıldığında oldukça sıkıntılı olabiliyor. Bunun en büyük nedeni ise Apple'ın sadece kendi bilgisayarlarında kullanılan donanıma ait sürücüleri geliştirmesi ve diğer donanımların sürücülerini geliştirmemesidir. Örnek olarak Mac OS X işletim sistemi sadece Intel işlemcilere sahip bilgisayarlarda çalıştığından dolayı AMD için sürücüler geliştirilmemektedir. Elbette Intel işlemcili bir PC'ye sahip olmanız Mac OS X'i kolaylıkla yükleyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Ekran kartından ses kartına kadar PC'nizin donanımı da bir Macintosh bilgisayarla benzer olmalı ve karşılaşabileceğiniz diğer sorunlara hazırlıklı olmalısınız.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 5 = ?