Jailbreak Nedir?

Jailbreak Apple tarafından onaylanmayan ve hemen hemen her iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıcısının en az bir kere yapmayı düşündüğü bir yöntemdir. Jailbreak sayesinde iOS cihazınıza App Store dışında da uygulamalar yükleyebilir ve yeni özelliklerle cihazınızı geliştirebilirsiniz. Ancak elbette bütün bu güzelliklerin kullanıcı deneyimi konusunda kötü sonuçları da vardır.

Aşağıda Jailbreak yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını görebilir, bu sayede iOS cihazınıza Jailbreak yapıp yapmamaya karar verebilirsiniz. Cihazınıza Jailbreak yaparsanız ve sonradan geri dönmek isterseniz yapmanız gereken tek şey iOS cihazınızı iTunes'a bağlamak ve Geri Yükle (Restore) seçeneğine tıklamaktır. iTunes cihazınızın yazımını yeniden yükler ve Jailbreak işlemi silinir.

Jailbreak'in avantajları nelerdir?

  1. Jailbreak sayesinde iOS cihazınıza sadece App Store üzerinden uygulama yüklemek zorunda kalmazsınız.
  2. Jailbreak sayesinde isterseniz iOS cihazınızın temasını ve birçok ayarını kişiselleştirebilirsiniz. Yapabileceklerinizin içinde cihazınızın sistem fontlarını değiştirmekten uygulamaların içinde kullanmadığınız bölümleri kaldırmaya kadar bir çok değişiklik bulunmaktadır. Örnek olarak isterseniz telefon uygulamasının içinden Sesli Mesaj ikonunu kaldırabilirsiniz.
  3. App Store üzerinde ücretli olarak satılan bir çok uygulamayı ücretsiz olarak cihazınıza indirebilir ve kullanabilirsiniz.
  4. Cihazınıza Apple tarafından izin verilmeyen bir çok özelliği ekleyebilirsiniz. Örnek olarak tek tuşla açık olan tüm uygulamalarınızı kapatabilir veya sadece parmak kaydırma hareketiyle açık olan uygulamalar arasında dolaşabilirsiniz.
  5. Uygulamalarınıza yeni özellikler katabilir ve kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Jailbreak'in dezavantajları nelerdir?

  1. Öncelikle iOS cihazınızı Jailbreak yaparsanız Apple tarafından sağlanan cihaz garantisinden yararlanamazsınız.
  2. Apple cihazlarının güvenliğini iOS'in sıkı denetimden geçen yapısı tarafından sağlamaktadır. Ayrıca iOS cihazlarının güvenliğini tehdit edebilecek yazılımlara karşı açık kapıların hepsini kapatmaktadır. Jailbreak yapılmış bir iOS cihazı virüsler ve diğer zararlı yazılımlar için açık hedef haline gelir ve deneyimsiz bir kullanıcının başını oldukça ağrıtabilir.
  3. App Store'da satılan ücretli uygulamaların her biri geliştiriciler tarafından emek verilerek hazırlanmakta ve aslında oldukça makul fiyatlara satılmaktadırlar. Bu uygulamaları ücretsiz olarak yükleyerek yeni uygulamaların geliştirilmesini engeller ve aslında kendinize de zarar verirsiniz.
  4. iOS cihazınız yazılım ve donanımı birlikte uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Jailbreak yaparak bu uyumu bozar ve cihazınızın kilitlenmesine ya da bilgilerinizi kaybetmenize neden olabilirsiniz.
  5. Jailbreak yaparak en güncel iOS yazılımlarından mahrum kalırsınız. Her yeni çıkan iOS yazılımı Apple tarafından iOS kullanıcılarına sunulur ve tüm cihazlar en son yazılımla güncel kalırlar. Cihazlarını Jailbreak yapan kullanıcılarsa en son yazılıma geçmek için beklemek zorunda kalırlar.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
4 + 2 = ?