FaceTime Nedir? Nasıl Kullanılır?

FaceTime, ilk olarak 2010 yılında iPhone 4 ile birlikte duyurulan ve kullanıcıların hizmetine açılan bir görüntülü görüşme servisidir. FaceTime görüşmeleri sadece Apple markalı cihazlar arasında gerçekleşebiliyor ve Apple ID'nizin tanımlandığı FaceTime destekli cihazlarda kullanılabiliyor.

Apple FaceTime'ı ilk piyasaya sunduğunda görüşmeler sadece Wifi üzerinden yapılabiliyordu. Bunun en büyük nedeni ise görüntü kalitesinin yüksekliği nedeniyle internet paketinin çok hızlı tükenebilmesi ve wifi sayesinde yapılan görüşmelerin çok daha akıcı olmasıydı. Zamanla mobil geniş bant hızlarının artması ve ucuzlaması nedeniyle Apple FaceTime hizmetinin 3G üzerinden de kullanılabilmesine izin verdi.

FaceTime'ı iPhone'unuzda aktif ettiğiniz zaman "Operatörünüz, FaceTime'ı etkinleştirmek için kullanılan SMS mesajlarını ücretlendirebilir." yazan bir uyarı penceresi ile karşılaşabilirsiniz. Bu işlem sadece bir seferlik gerçekleşen ve iPhone'unuzla telefon numaranızın eşleştirilebilmesi için gerekli olan bir işlemdir. iPhone'unuzda Ayarlar > Mesajlar altında bulunan FaceTime seçeneğini kapatıp tekrar açmadığınız sürece bu SMS bir kez daha gönderilmeyecektir. iPhone'da telefon numaranız ile cihazınızın eşleştirme işleminin tamamlanabilmesi için yurtdışında bulunan bir numaraya bir SMS atılması gerekmektedir. Yurtdışına atılan SMS'ler Türkiye'de 80-90 kuruş arasında ücretlendirilmektedir bu nedenle bu mesajın gönderilmesinden çekinmenize gerek yok.

FaceTime aktif olmuyor. Ekranda sürekli "Etkinleştirme bekleniyor" yazıyor. Bunun sebebi nedir?

FaceTime cihazınızda aktif olmuyor ve "Etkinleştirme bekleniyor" uyarısı ile karşılaşıyorsanız hattınız yurtdışı aramalarına kapalı olabilir. Böyle bir durumda iPhone'unuz FaceTime'ı etkinleştirmek için gereken SMS'i gönderemez ve bu uyarı ile karşılaşabilirsiniz.

Görmüş olduğunuz mesajın sadece telefon numaranızı doğrulamak için olduğunu da belirtelim. Telefon numaranız doğrulanamamış bile olsa FaceTime'ı Apple kimliğiniz ile kullanabilirsiniz. Sadece tanıdıklarınız size telefon numaranız üzerinden FaceTime daveti gönderemezler.

Hattım yurtdışına açık ancak yine de etkileştirme gerçekleşmedi. Başka ne gibi bir sorun olabilir?

Cihazınızda FaceTime ile ilgili herhangi bir sınırlama olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayarlar > Genel > Sınırlamalar > FaceTime seçeneklerinin altında FaceTime'ın sınırlandırılmış olup olmadığına bakın.

Bazı durumlarda Tarih ve Saat ayarları da FaceTime'ın etkinleştirilebilmesini engelleyebilir. Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat menüsü altında "Otomatik Ayarla" seçeneğinin aktif olduğundan emin olun. Otomatik ayarla seçeneği aktifse ancak yanlış bir saat gösteriliyorsa seçeneği kapatın. Saati tekrar ayarlayın ve daha sonra otomatik ayarlar seçeneğini tekrar aktif hale getirin.

Telefon faturamda 0044 ile başlayan numaralara SMS atılmış görünüyor bu SMS'ler etkinleştirme için atılanlar mı?

iPhone FaceTime'ı etkinleştirebilmek için gereken SMS'i İngiltere'ye gönderiyor. Bu nedenle gördüğünüz bu numaralar etkinleştirme işlemi için atılan SMS'ler olabilir.

Faturam'da birden fazla defa 0044 ile başlayan numaralara SMS gönderilmiş görünüyor. Bunun nedeni nedir?

Etkinleştirme işlemi bir şekilde başarısız olmuşsa tekrar denenmiş olabilir. Ya da Ayarlar > Mesajlar altında bulunan FaceTime seçeneğini kapatıp tekrar açmış olabilirsiniz.

iMessage'ın da etkinleştirilebilmesi için tıpkı FaceTime'da olduğu gibi İngiltere'de bir numaraya mesaj atılması gerekiyor. Cihazınızda hem iMessage'ı hem de FaceTime'ı etkinleştirmiş ve bu nedenle 2 defa mesaj atılmış olduğunu görüyor olabilirsiniz.

iPhone 4'üm / iPad 2'm ile 3G üzerinden görüntülü konuşma yapamıyorum. Bunun sebebi nedir?

Bu durumun sebebi Apple'ın iPhone 4 ve iPad 2'de bu özelliğin kullanılmasına izin vermemesidir. Eğer iPhone 4 veya iPad 2 kullanıyorsanız sadece wifi üzerinden FaceTime'ı kullanabilirsiniz.

FaceTime'ı Macintosh bilgisayarımda kullanabilir miyim?

FaceTime kamerası olarak Macintosh bilgisayarlarda kullanılabilir. Eğer Mac'inizde FaceTime uygulaması yüklü değilse tek yapmanız gereken Mac App Store'dan FaceTime uygulamasını indirmek ve Apple ID'niz ile giriş yapıp kullanmaya başlamak.

Mac App Store hakkında daha detaylı bilgi için "Mac: Mac App Store Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

iPhone'da FaceTime nasıl kullanılıyor?

iPhone'da FaceTime'ı kullanarak görüntülü görüşme yapabilmek için ilk olarak iPhone'unuzun FaceTime'ı destekliyor olması ve FaceTime'ın etkinleştirilmiş olması gerekiyor. Daha sonrasında da FaceTime ile görüntülü görüşme yapmak istediğiniz kişinin bir iOS cihazına veya Macintosh bilgisayara sahip olması ve kendi cihazında FaceTime'ı etkinleştirmiş olması gerekiyor.

Son olarak FaceTime ile görüntülü görüşme yapmak istediğiniz kişiyi rehberden bularak FaceTime seçeneğine tıklayarak arama yapabilirsiniz.

iPad'te FaceTime nasıl kullanılıyor?

iPad'te iPhone'dan farklı olarak giriş ekranınızda bir FaceTime ikonu bulunuyor. Bu ikona tıklayarak FaceTime ile görüntülü görüşme yapmak istediğiniz kişiyi doğrudan arayabiliyorsunuz.

Macintosh bilgisayarlarda FaceTime nasıl kullanılıyor?

Macintosh bilgisayarlarda FaceTime uygulaması yüklü olarak geliyor. Eğer bilgisayarınızda FaceTime uygulaması yüklü değilse Mac App Store'dan yükleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulamayı açtıktan sonra FaceTime ile görüntülü görüşme yapmak istediğiniz kişiyi doğrudan arayabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 4 = ?

Cumhur Balta -- 2 yıl önce yorumladı.Iphone 4'e IOS 8 nasil yuklenebilir.?

Yunus narcı -- 4 yıl önce yorumladı.Telefonumda face time hiç çıkmadı bunun sebebı nedır acaba?