iTunes Hediye Kartları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Apple Türkiye'de müzik ve film mağazalarını Türkiye Apple ID'sine sahip olan kullanıcılara açtıktan hemen sonra Apple Premium Reseller'larda ve büyük elektronik marketlerde iTunes hediye kartları satışına başlandı. Özellikle kredi kartsız Apple ID'si kullanan kullanıcılar için çok önemli olan bu kartlar sayesinde müzik, film, zil sesi, uygulama ve kitap satın almak mümkün olabiliyor.

iTunes hediye kartı nasıl kullanılır?

iTunes hediye kartını satın aldıktan sonra bir çok yöntemle aktif edebilirsiniz.

  • Bilgisayarınızda iTunes üzerinden hediye kartınızı aktif etmek için iTunes Store'u açın. Sağ tarafta bulunan "Kodu Kullan" seçeneğine tıklayın.
  • Açılan ekranda size iTunes hediye kartını satın aldığınızda verilen kodu girin ve Kodu Kullan butonuna tıklayın.
  • iTunes hediye kartınızın bakiyesi anında hesabınıza tanımlanacaktır.

  • iPhone veya iPad'inizden ise iTunes uygulamasını açıp en altta bulunan "Kodu Kullan" butonuna dokunmanız yeterli.
  • Açılan sayfada iTunes hediye kartınızı satın alırken size verilen kodu girerek tutarı anında hesabınıza aktarabilirsiniz.

iTunes hediye kartı nedir?

iTunes hediye kartı iTunes üzerinden film, müzik, uygulama, zil sesi ve kitap gibi ücretli içeriklerin kredi kartı olmadan satın alınabilmesini sağlayan bir karttır.

iTunes hediye kartlarının ücreti ne kadar?

iTunes hediye kartları 25 TL ve 50 TL'lik iki seçeneğe sahip. İstediğiniz karttan alarak hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

iTunes hediye kartlarından birden fazla satın alabilir miyim?

Evet birden fazla iTunes hediye kartı satın alarak kullanabilirsiniz. Örnek olarak 5 tane 50 TL'lik kart alır ve tamamını aynı anda iTunes'a tanımlarsanız hesap bakiyeniz 250 TL olur.

Bir uygulama satın alacağım ancak hem kredi kartım tanımlı hem de iTunes hediye kartım. Hangisinden ücret düşülecek?

Eğer hesabınızda bir iTunes hediye kartı tanımlıysa buradaki bakiyeniz tükenene kadar kredi kartınızdan bir çekim gerçekleşmez. Bakiyeniz tükendikten sonra tekrar kredi kartı hesabınız kullanılmaya başlanır.

iTunes hediye kartları ile uygulama içi alımlar (In-App Purchase) yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz.

iTunes hediye kartları ile dergi uygulamaları gibi uygulamalarda abonelik oluşturabilir miyim?

Dergiler gibi aylık abonelik ile içeriklerini kullanıcılarla paylaşan uygulamalara iTunes hediye kartları ile abone olamazsınız. Abonelik işlemleri için kredi kartınızın Apple ID'nize bağlı olması gerekmektedir.

iTunes hediye kartlarının kullanımı ile ilgili başka neler bilmem gerekiyor?

  • Eğer hesabınıza kredi kartınız bağlıysa ve bir sebepten dolayı indirdiğiniz bir içerik için ücret alınamamışsa iTunes hediye kartı bile kullansanız tekrar ücretli içerik indiremezsiniz. Örnek olarak bir uygulama satın aldınız ancak kredi kartınızdan bu uygulamanın ücreti tahsil edilemedi. Apple geçici olarak ücret tahsil edilinceye kadar sizin iTunes üzerinden yeni bir içerik almanıza izin vermez. Bu durumdayken bir iTunes hediye kartını hesabınıza tanımlasanız bile içindeki bakiyeyi kullanamazsınız.
  • iTunes hediye kartları sadece satın alındıkları ülkelerde geçerlidir. Örnek olarak Türkiye'den satın aldığınız biz hediye kartını Amerika App Store'da kullanamazsınız.
  • iTunes hediye kartları ile başka kullanıcılara iTunes üzerinden hediye gönderemiyorsunuz. Hediye uygulama veya diğer içerikleri gönderebilmeniz için kredi kartınızın Apple ID'nize bağlı olması gerekiyor. Eğer isterseniz iTunes hediye kartınızı kendi hesabınıza tanımlamadan bir arkadaşınıza hediye edebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 9 = ?

Ertan özaydın -- 4 yıl önce yorumladı.Merhaba yeni ıpod aldım fakat hiçbirşeyi indiremiyorum
Herhangıbı kod ıstıyo ve bu kod kredi kararıyla oluyo
Ve ben kart kullanmıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz